Świat

"Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa"

Świat


Europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski uważa, że Unia Europejska powinna rozważyć nie tylko sankcje wobec władz Ukrainy, ale też wobec Rosji, co byłoby odpowiedzią na presję wywieraną przez Moskwę na kraje Partnerstwa Wschodniego.

- Tak naprawdę za sznurki pociąga Moskwa - powiedział Saryusz-Wolski na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim. Jego zdaniem prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz "już od jakiegoś czasu nie jest (dla UE) partnerem do rozmowy, więc trzeba się zwrócić bezpośrednio do Moskwy".

Jak tłumaczył, ma na myśli restrykcje, które odpowiadałyby naciskom, jakie Rosja mogłaby wywrzeć na Ukrainę i Mołdawię, aby zniechęcić je do zbliżenia z UE. - Jeśli Rosja zablokuje handel z Ukrainą i Mołdawią, UE powinna zrobić to samo wobec Rosji, broniąc swoich partnerów. Jeśli Rosja zablokuje dostawy gazu, UE powinna zrobić to samo w zakresie energetyki. Jeśli (Rosja) zablokuje przepływ osób z Ukrainą i Mołdawią, Unia powinna zrobić to samo wobec Rosji - powiedział Saryusz-Wolski. - UE i USA powinny to rozważyć, szczególnie USA, które tak łatwo zarzucają UE brak aktywności (w sprawie kryzysu politycznego na Ukrainie - red.) - dodał. Jego zdaniem osobiste sankcje powinny dotknąć Siergieja Głazjewa, doradcę prezydenta Władimira Putina ds. unii celnej, który - jak przypomniał Saryusz-Wolski - wzywał, by siłą rozwiązać problem protestów na kijowskim Majdanie Niepodległości. Głazjew powinien otrzymać zakaz wjazdu na teren UE, a jego konta w bankach europejskich powinny być zablokowane - powiedział europoseł.

Nierealna propozycja

Komentując propozycje Saryusz-Wolskiego, Komisja Europejska oświadczyła, że obecnie żadne sankcje wobec Rosji nie wchodzą w grę. W Moskwie wydarzenia w Kijowie oceniane są jako "próba zamachu stanu". Jak mówił w środę sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, władze Rosji całą odpowiedzialnością za sytuację powstałą na Ukrainie obarczają ekstremistów. W nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Władimirem Putinem.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: