Demonstracyjny pokaz siły na Tajwanie. "Determinacja do obrony terytorium"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Siły powietrzne, morskie i lądowe Tajwanu ćwiczyły z użyciem ostrej amunicji odpieranie symulowanej inwazji. Obecna w czasie manewrów prezydent Caj Ing-wen ogłosiła, że "pokazały one determinację do obrony wyspy", którą Pekin uważa za zbuntowaną prowincję Chin.

Samoloty F-16 i myśliwce Ching-Kuo, czołgi oraz około ośmiu tysięcy żołnierzy wzięło udział w czwartkowych ćwiczeniach w ramach Han Kuang, największych dorocznych manewrów wojskowych Tajwanu. Odbyły się na zachodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasta Tajczung.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Tegoroczne manewry rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do piątku. W środę po raz pierwszy od 13 lat w ramach ćwiczeń Han Kuang z tajwańskiego okrętu podwodnego wystrzelono torpedę – podała tajwańska agencja prasowa CNA.

Agencja poinformowała również, powołując się na źródło wojskowe, że tego samego dnia w czasie ćwiczeń w pobliżu wschodniego wybrzeża Tajwanu zaobserwowano dwa chińskie okręty zwiadowcze. Tajwańscy wojskowi podejrzewają, że ich zadaniem było zbieranie informacji na temat testowanych pocisków i innych typów uzbrojenia.

"Determinacja do obrony terytorium"

W ostatnich miesiącach komunistyczne Chiny kontynentalne zintensyfikowały działania wojskowe w pobliżu wyspy, w tym przeloty myśliwców i bombowców. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję "jednych Chin" i nigdy nie wykluczył możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

Prezydent Caj Ing-wen powiedziała żołnierzom, że manewry pokazują światu "determinację Tajwanu do obrony jego terytorium".

Caj rozpoczęła niedawno swoją drugą kadencję po wysokim zwycięstwie w styczniowych wyborach, w których obiecywała twardą postawę wobec Pekinu. Jednym z jej priorytetów jest modernizacja sił zbrojnych. W ubiegłym roku Tajwan ogłosił największe od ponad dekady zwiększenie wydatków na obronność – przypomina agencja Reutera.

Wojsko Tajwanu jest dobrze wyszkolone i dysponuje wysokiej klasy uzbrojeniem, w większości amerykańskim, ale Chiny posiadają przewagę liczebną i coraz więcej własnego zaawansowanego sprzętu wojskowego, takiego jak myśliwce o obniżonej wykrywalności czy nowoczesne pociski balistyczne.

Autor:tas

Źródło: PAP