Świat

Tajwan za wszelka cenę chce do Narodów Zjednoczonych

Świat

Tajwan chce wrócić do ONZ
ReutersTajwan chce wrócić do ONZ

Gigantyczne demonstracje odbyły się na Tajwanie. Około 400 000 osób manifestowało tam w sobotę, domagając się przyjęcia tej wyspy do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jedni chcą powrócić jako Tajwan, inni jako Republika Chińska.

W Kaohsiung na południu wyspy na apel rządzącej Demokratycznej Partii Postępowej zebrało się według policji 30 000 osób, a według organizatorów - 300 000. Zebrani żądali rozpisania referendum na temat przyjęcia wyspy do ONZ pod nazwą Tajwanu.

- W ciągu ostatnich 36 lat naród Tajwanu był pozbawiony prawa występowania i bronienia się na arenie międzynarodowej. Ma on pełne prawo domagać się odpowiedniej reprezentacji w ONZ - powiedział prezydent Tajwanu Czen Szuej-bien zgromadzonym w Kaohsiung.

W Taichung natomiast na wezwanie opozycyjnej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang) co najmniej 100 000 osób domagało się referendum na temat tego, czy Tajwan ma się ubiegać o przyjęcie do ONZ pod nazwą Republiki Chińskiej.

Tajwan stracił miejsce w ONZ w 1971 roku na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej, od której się oderwał w 1949 roku w wyniku wojny domowej. Podejmowane przez Tajpej próby powrotu do ONZ są systematycznie blokowane przez Pekin, który uważa Tajwan za część swego terytorium.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters