Manewry wojskowe Han Kuang na Tajwanie

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, CNN
Manewry tajwańskich sił zbrojnych
Manewry tajwańskich sił zbrojnych
Reuters
ReutersManewry tajwańskich sił zbrojnych

Na Tajwanie trwają od poniedziałku manewry wojskowe Han Kuang. Ćwiczenia odbywają się każdego roku od 1984 roku, a udział w nich biorą wszystkie rodzaje tajwańskich sił zbrojnych, w tym jednostki rezerwowe. Ich celem jest zwiększenie gotowości bojowej do odparcia chińskiej inwazji.

"W symulowanej scenie wrogie oddziały starają się przejąć kontrolę nad kluczowymi obszarami morskimi w pobliżu tajwańskiej stolicy, Tajpej. Atakując z wody i powietrza siły przeciwnika, biorą na cel ujście rzeki Danshui He na północnym brzegu wyspy. Obrońcy odpowiadają uderzeniem myśliwców i wojsk pancernych, gdy piechota detonuje ładunki wybuchowe, by powstrzymać postęp agresorów" - opisuje CNN przykładowy scenariusz ćwiczeń.

We wtorek, podczas manewrów marynarki wojennej, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen obserwowała przebieg ćwiczeń z pokładu niszczyciela klasy Kidd o nazwie Keelung. Po raz drugi od czasu objęcia prezydentury w 2016 Tsai bierze udział w inspekcji ćwiczeń wojskowych z pokładu okrętu. Poprzednia taka inspekcja odbyła się w kwietniu 2018 roku.

Jak zauważyła tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), wtorkowe ćwiczenia obejmowały 20 okrętów marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, w tym niszczyciele rakietowe Zuoying i Keelung, fregaty typu Kang Ding i Cheng Kung oraz korwety typu Tuo Chiang, a także okręt podwodny typu Hai Lung.

W ćwiczeniach wzięły udział również należące do sił powietrznych F-16V, Mirage 2000, krajowe myśliwce IDF, a także amerykański morski samolot rozpoznawczy P-3 Orion.

Manewry wojskowe na Tajwanie

Jak zauważyła CNA, wtorkowe ćwiczenia miały na celu przetestowanie wspólnych zdolności obronnych sił zbrojnych przed chińską inwazją morską i obejmowały ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwminowej oraz operacje przeciw okrętom podwodnym.

W poniedziałek na północy kraju przeprowadzono ćwiczenia obrony przeciwlotniczej Wanan. Przez pół godziny rozbrzmiewały alarmy, rozesłane zostały specjalne powiadomienia tekstowe, a cywile kierowani byli do schronów. Podobne ćwiczenia przeprowadzone zostały we wtorek w centralnym Tajwanie i będą kontynuowane w innych częściach wyspy w następnych dniach.

Han Kuang są największymi ćwiczeniami tajwańskiego wojska i odbywają się corocznie od 1984 roku. Podzielone są na dwie części: grę wojenną, która odbyła się w tym roku w połowie maja i ćwiczenia terenowe, zaplanowane właśnie na ostatni tydzień lipca. Ćwiczenia zakończą się w piątek. Jak zauważył w kwietniu generał Lin Wen-huang, tegoroczna 38. edycja ćwiczeń Han Kuang skupia się przede wszystkim na testowaniu asymetrycznych działań wojennych sił zbrojnych. Według Lina są to właśnie lekcje, które Tajwan wyciągnął z inwazji Rosji na Ukrainę.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Chiny i Tajwan

Kwestia Tajwanu jest też jedną z najtrudniejszych w coraz bardziej napiętych relacjach Chin z USA. Minister obrony ChRL Wei Fenghe spotkał się w czerwcu w Singapurze z szefem Pentagonu Lloydem Austinem i ostrzegł go, że w razie próby "oddzielenia Tajwanu od Chin", chińska armia "nie będzie miała innego wyjścia, niż walczyć za wszelką cenę i zmiażdżyć wszelkie próby 'niepodległości Tajwanu' oraz chronić suwerenność państwową i integralność terytorialną".

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale sprzeciwiają się próbom siłowej zmiany obecnego status quo. Amerykańskie prawo zobowiązuje USA do pomocy Tajwanowi w samoobronie, a rząd w Waszyngtonie od lat stosuje zasadę "strategicznej dwuznaczności" i nie ogłasza publicznie, czy wysłałby wojska do obrony wyspy w razie ataku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, CNN

Pozostałe wiadomości