Świat

Tajne rozmowy USA i Rosji o Ukrainie. Na fińskim archipelagu

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Tomáš KlímaWyspy Alandzkie - na jednej z wysp tego archipelagu u wybrzeży Finlandii toczyć się miały tajne rozmowy Rosji i USA

Fińskie MSZ poinformowało we wtorek, że w czerwcu doszło na terytorium tego kraju do tajnych rozmów przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Rosji na temat sytuacji na Ukrainie. Spotkanie miało się odbyć na wyspie Boisto na południowym wybrzeżu Finlandii.

Rzeczniczka resortu dyplomacji Vesa Hakkinen powiedziała agencji Associated Press, że MSZ pomagał tylko przy organizacji rozmów. Nie podała jednak żadnych szczegółów dotyczących spotkania ani nie ujawniła, kto dokładnie w nim uczestniczył.

Wcześniej w sierpniu prezydent Finlandii Sauli Niinisto spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi. Rozmowy z Niinisto były pierwszym spotkaniem Putina z liderem jednego z państw Unii Europejskiej na terytorium Rosji od czasu zimowych igrzysk olimpijskich, które w lutym odbyły się w tym czarnomorskim kurorcie.

Po rozmowach z Putinem Niinisto udał się do Kijowa na rozmowy z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką. Odnosząc się do informacji MSZ Finlandii, biuro prezydenta podało, że Niinisto nie uczestniczył w tajnych rozmowach Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Tomáš Klíma

Tagi:
Raporty: