Tajne przesłanie Kaddafiego dla Aten

TVN24

Aktualizacja:
WikipediaCo dyktator ma do powiedzenia Grekom?

Libijski wiceminister ds. kontaktów z Europą przekroczył granicę Libii i Tunezji, po czym prywatnym samolotem odleciał z lotniska w Dżerbie do Aten - podał Reuters. Początkowe przypuszczenie, iż Abdelati Obeidi poszedł w ślady szefa MSZ i uciekł z kraju, zostały zdemenotwane przez przedstawiciela greckich władz. Libijczyk ma być posłańcem niosącym specjalną wiadomość od Muammara Kaddafiego.

Informację o odlocie Obeidiego z lotniska w Dżerbie, potwierdził pracownik portu lotniczego. Wcześniej o przekroczeniu przez wiceministra granicy informowała tunezyjska państwowa agencja prasowa.

Doniesienia agencji potwierdził anonimowo urzędnik z greckiego MSZ. - Libijski rząd poprosił o możliwość przekazania specjalnej wiadomości dla premiera Jeorjosa Papandreu. Dlatego Obeidi jest w Atenach - powiedział Grek agencji Reuters.

Nie poszedł w ślady

Z informacji z greckiego MSZ wynika, iż wiceminister nie poszedł w ślady byłego szefa MSZ, Moussy Koussy. Ucieczka byłego współpracownika Kaddafiego z Libii przebiegła według bardzo podobnego schematu jak podróż Obeidiego. Szef MSZ również potajemnie przekroczył granicę Tunezją i odleciał z lotniska w Dżerbie prywatnym samolotem. Koussa skierował się jednak nie na wschód, ale na północ i z międzylądowaniem w Szwajcarii doleciał do Wielkiej Brytanii.

Libijskie władze początkowo utrzymywały, że Koussa udał się do Wielkiej Brytanii z tajną misją. Dopiero po kilku godzinach reżim przyznał, iż jeden z jego najwyższych urzędników zdradził i zbiegł. W reakcji na ucieczkę swojego wieloletniego bliskiego współpracownika, Muammar Kaddafi zaapelował, aby wszyscy inni, którzy chcą go zdradzić, również wyjechali z Libii.

Obeidi przez kilka lat pełnił funkcję premiera w latach 70-tych. Później zajmował stanowisko przewodniczącego Powszechnego Kongresu Ludowego, czyli libijskiego parlamentu. Obecnie zajmuje stanowisko wiceministra ds. kontaktów z Europą.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

0