Tajne konta ETA zamrożone

 
TVN24.plNa kontach ETA w Liechtensteinie znajdowały się dziesiątki tysięcy euro

Władze Liechtensteinu zablokowały tajne konta bankowe, należące prawdopodobnie do separatystycznej organizacji baskijskiej ETA - podał w niedzielę hiszpański dziennik "El Pais".

Decyzję taką podjęto na wniosek sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego Baltazara Garzona. ETA inwestowała w Liechtensteinie, znanym z dochowywania tajemnicy bankowej, pieniądze pozyskane drogą wymuszeń od przedsiębiorców z Kraju Basków i Nawarry.

Prowadzone wcześniej przez Garzona śledztwo wykazało, że organizacja baskijskich separatystów jest "jednym z ulubionych miejsc do przechowywania korzyści z tych wymuszeń". Na zablokowanych kontach były dziesiątki tysięcy euro.

Krwawa walka ETA

Od 40 lat ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) m.in. dzięki akcjom terrorystycznym, walczy o oderwanie od Hiszpanii Kraju Basków. Z ręki separatystów zginęły 822 osoby.

22 marca 2006 roku ETA ogłosiła jednostronnie "stałe zawieszenie broni", co rząd hiszpańskich socjalistów wykorzystał do podjęcia z tą organizacją rozmów. Ich celem, jak oświadczył premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, miało być "negocjowane rozwiązanie konfliktu baskijskiego".

Po dziewięciu miesiącach ETA zerwała negocjacje i dokonała na lotnisku madryckim zamachu, w którym zginęły dwie osoby.

Terroryści z ETA stoją też najprawdopodobniej głośne zabójstwo dokonane 7 marca tego roku. W baskijskim miasteczku Arrasate (nazwa hiszpańska Mondragon), w ostatnim dniu kampanii przed wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii, zamordowano byłego socjalistycznego radnego Isaiasa Carrasco.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości