Świat

Tajna operacja przeciwko pedofilom. 660 osób zatrzymanych

Świat

CC BY SA Wikipedia | Adrian PingstoneWielka Brytania wydaje wojnę pedofilom

W trwającej od pół roku tajnej operacji policja w Wielkiej Brytanii zatrzymała 660 domniemanych pedofilów. Śledczy w ramach działań operacyjnych namierzali osoby publikujące w internecie nieprzyzwoite treści z udziałem dzieci - poinformowano w środę.

Państwowa Agencja do Spraw Przestępczości (NCA) podała, że wśród zatrzymanych są m.in. lekarze, nauczyciele, pracownicy opieki społecznej czy byli oficerowie policji. W operacji brały udział siły policyjne z całego kraju. NCA poinformowała również, że ponad 400 dzieci zostało "ochronionych" dzięki działaniom służb. "Jest to pierwszy przypadek, kiedy Wielka Brytania dysponowała środkami do skoordynowania operacji tego typu. (...) Część osób, które rozpoczynały od publikowania nieprzyzwoitych treści z udziałem dzieci, kończyły na bezpośrednim krzywdzeniu nieletnich. Operacja nie polegała tylko na łapaniu osób winnych wykorzystywania (dzieci), ale także na powstrzymywaniu potencjalnych przestępców przed przekroczeniem tej granicy" - napisał w oświadczeniu wicedyrektor NCA Phil Gormley. Spośród 660 zatrzymanych 39 osób miało kartoteki w rejestrze przestępców seksualnych.

W zeszłym tygodniu brytyjskie media, powołując się na emerytowanego szefa grupy zajmującej się ochroną praw dziecka Petera McKelvie, informowały, że są dowody, iż co najmniej 20 byłych brytyjskich prominentów - w tym deputowani i ministrowie - od "dziesięcioleci" wykorzystywało seksualnie nieletnich z sierocińców.

Autor: kło\mtom/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Adrian Pingstone