Bunkry, pociski, dokumenty. Rosjanie odnaleźli tajną niemiecką bazę w Arktyce

Świat

Reuters TVBaza znajduje się na Ziemi Aleksandry

Rosyjscy naukowcy odkryli tajną bazę nazistów w Arktyce - informuje "The Independent". W czasie badań natknęli się na bunkry, zardzewiałe pociski i inne przedmioty z czasów II wojny światowej. Baza zbudowana przez Niemców za czasów III Rzeszy zlokalizowana jest na Ziemi Aleksandry, ok. 1000 km od bieguna północnego.

Ziemia Aleksandry to wyspa należąca do rosyjskiego archipelagu o nazwie Ziemia Franciszka Józefa. Leży na Morzu Barentsa.

Bazę skonstruowano w 1942 roku, w rok po tym, jak Adolf Hitler dokonał inwazji na Rosję. Niemcy określali ją kryptonimami "Schaetzgraber" lub "Treasure Hunter" (łowca skarbów -red.) . Początkowo wykorzystywana była jako stacja pogodowa.

Odnaleziona po 72 latach

"The Independent" podaje, że baza została opuszczona, gdy w 1944 roku stacjonujący tam naukowcy zatruli się mięsem niedźwiedzi polarnych. Ratował ich wówczas niemiecki okręt podwodny.

Jak donosi "Daily Mail", wraz z odkrytym na nowo po 72 latach sztabem odnaleziono ponad 500 przedmiotów, w tym także pakiet świetnie zachowanych dokumentów. Odkryto także ruiny bunkrów, zardzewiałe kule i inne pozostałości, których pochodzenie datuje się na okres II wojny światowej.

Wszystko pozostało w dobrym stanie, prawdopodobnie dzięki konserwującym działaniom niskiej temperatury.

Rosja stworzy tam swoją bazę?

Ziemia Aleksandry odgrywała dużą rolę podczas II wojny światowej. Głównie z uwagi na raporty meteorologiczne, które miały kluczowe znaczenie dla planowania ruchu oddziałów, w tym okrętów podwodnych.

Nazwa, jaką nadano bazie, pozwala wierzyć, że powierzono jej inną tajną misję. Niektórzy eksperci spekulują, że może chodzić o poszukiwania śladów starożytnych cywilizacji.

Przez lata toczono spory nad przynależnością terytorium wyspy. Obecnie jest ona jednak częścią Federacji Rosyjskiej.

Jak sugeruje "The Independent", pojawiają się domysły, że Rosja chce dzisiaj zbudować na tym terenie swoją własną, stałą bazę wojskową.

Była baza nazistów znajduje się na wyspie Ziemia AleksandryGoogle Earth

Autor: AG,pk/kk / Źródło: The Independent, Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: Reuters TV