TVN24 | Świat

Demonstranci próbowali sforsować bariery. Starcia z policją

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Gumowych kul, armatek wodnych i gazu łzawiącego użyła tajlandzka policja w czasie starć z demonstrantami pod koszarami wojskowymi w Bangkoku. Protestowało tam około dwóch tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W niedzielę demonstranci przemaszerowali spod stołecznego Pomnika Zwycięstwa pod odległe o około trzy kilometry koszary 1. Pułku Piechoty, żeby zaprotestować przeciwko zajmowaniu przez szefa rządu, emerytowanego generała Prayutha Chan-ocha, wojskowej rezydencji. Protestowano także przeciwko brakowi zgody sądu na zwolnienie za kaucją aresztowanych czterech liderów trwających od połowy lipca masowych protestów wymierzonych w rząd i tajskie elity. Jak relacjonowali świadkowie, rano, przed rozpoczęciem planowanego marszu, funkcjonariusze rozmieścili na ulicy wzdłuż ogrodzenia koszar kontenery i rozstawili bariery z drutu kolczastego na przejściach dla pieszych. Do starć doszło, kiedy demonstranci próbowali sforsować te przeszkody. Świadkowie zamieszczali w mediach społecznościowych fotografie użytych przez funkcjonariuszy gumowych kul. Jak poinformowała wieczorem na Twitterze redakcja portalu Prachatai, są doniesienia o rannych.

Solidarni z Birmańczykami

Uczestnicy niedzielnego protestu wyrazili solidarność z Birmańczykami protestującymi przeciwko lutowemu przewrotowi w tym kraju oraz z ruchami prodemokratycznymi w innych częściach Azji. Niektórzy mieli ze sobą banery nawiązujące do idei tzw. "sojuszu mlecznej herbaty" - luźnego zrzeszenia ruchów prodemokratycznych w Hongkongu, na Tajwanie, w Tajlandii, Indiach i Birmie. Wielu przyniosło portrety birmańskiej liderki Aung San Suu Kyi, a w tłumie widziano także birmańskich pracowników napływowych. Zapoczątkowane przez organizacje studenckie, często wielotysięczne protesty skierowane przeciwko rządzącym w Tajlandii elitom trwają od połowy lipca. Ich uczestnicy żądają ustąpienia rządu oraz zmian w konstytucji i reform politycznych, w tym reformy monarchii. Przekonują, że choć w kraju od 1932 roku formalnie panuje ustrój demokratyczny, to ich zdaniem dziedziczni władcy zachowali zbyt duże wpływy.

Autor:kz//now

Źródło: PAP