Świat

Król umarł w październiku, pogrzeb najwcześniej jesienią. Trwa renowacja rydwanu

Świat

Żałoba po ukochanym królu. Tajlandia pożegnała Bhumibola
Reuters ArchiveTajlandia pożegnała Bhumibola. Wideo archiwalne

Do września ma potrwać w Tajlandii renowacja tradycyjnego rydwanu pogrzebowego, poinformowała agencja Reutera. Zbudowany w 1795 roku rydwan wykorzystany będzie podczas uroczystości pogrzebowych zmarłego w ubiegłym roku króla Tajlandii Bhumibola. Ich data nie została jeszcze ustalona.

Zbudowany z drewna i dekorowany złotem rydwan waży 13,7 tony, ma 18 metrów długości, ponad 11 metrów wysokości i jest szeroki na niemal pięć metrów. Ciągnięty przez 216 mężczyzn podczas ceremonii pogrzebowej przewiezie zmarłego w październiku 2016 roku króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja z Pałacu Królewskiego na pola Sanam Luang, tradycyjne miejsce kremacji członków rodziny królewskiej.

Renowacja rydwanu, nazywanego "Wielkie Zwycięstwo" i, według wierzeń, wożącego świętych z powrotem do nieba, rozpoczęta została w styczniu i potrwać ma do września.

Nieznana data pogrzebu

Po śmierci panującego przez niemal 70 lat króla zarządzona została w Tajlandii trwająca rok żałoba. Nie została jeszcze ustalona data pogrzebu, ze względu na długość prac renowacyjnych rydwanu agencja Reutera pisze, że nie odbędzie się on wcześniej niż w październiku.

Rydwan zbudowany został w 1795 roku na polecenie pierwszego króla z obecnej dynastii panującej Czakri. Użyty został jak dotąd 25 razy, ostatnio w 2012 roku wioząc na kremację księżną Bejaratanę Rajasudę, kuzynkę króla Bhumibola.

Tradycyjny rydwan pogrzebowy tajskiej rodziny królewskiejXiengyod | Wikipedia CC BY-SA 3.0

Autor: mm/mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Xiengyod

Tagi:
Raporty: