Król rozwiązał parlament, droga do wyborów otwarta

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP, Reuters

Król Tajlandii Rama X zatwierdził dekret o rozwiązaniu parlamentu - podano w oficjalnym królewskim biuletynie. Otwiera to drogę do wyborów, w których premier Prayuth Chan-ocha zmierzy się z wyprzedzającą go w sondażach liderką opozycji Paetongtarn Shinawatrą.

Zgodnie z prawem wybory muszą się odbyć w ciągu 45-60 dni od rozwiązania parlamentu, które nastąpiło w poniedziałek ze skutkiem natychmiastowym - podał Reuters. 68-letni Prayuth Chan-ocha będzie nadal kierował rządem tymczasowym.

Kolejna odsłona politycznej batalii

Wybory, które według rozmówców Reutersa odbędą się 14 maja, będą kolejną odsłoną politycznej batalii o władzę nad Tajlandią pomiędzy rodziną Shinawatrów a konserwatywnym establishmentem związanym z armią.

Paetongtarn Shinawatra, potencjalna kandydatka z ramienia partii Pheu Thai na premiera, cieszy się poparciem 38,2 procent obywateli, podczas gdy obecny szef rządu może liczyć na 15,65 procent głosów - wynika z sondażu Narodowego Instytutu Administracji Rozwoju (NIDA) opublikowanego w weekend.

Paetongtarn jest córką Thaksina Shinawatry i bratanicą Yingluck Shinawatry, byłych premierów Tajlandii odsuniętych od władzy przez wojsko.

Tajlandia. Premier Prayuth Chan-ocha przed siedzibą rządu NARONG SANGNAK/PAP/EPA

Po obaleniu rządu Shinawatry

Prayutha wyprzedza również szef innej partii opozycyjnej, Move Forward, Pita Limjaroenrat, którego poparło 15,75 procent respondentów - wynika z sondażu, w którym uczestniczyło 2 tysiące osób uprawnionych do głosowania.

Prayuth rządzi krajem od 2014 roku, gdy kierowana przez niego wojskowa junta obaliła demokratycznie wybrany rząd Yingluck Shinawatry. Partie związane z Shinawatrami wygrały wszystkie wybory w Tajlandii od 2001 roku.

Prawie 50 procent respondentów sondażu NIDA oświadczyło, że poprze w wyborach kandydatów Pheu Thai. Paetongtarn wyraziła w piątek przekonanie, że jej partia osiągnie przygniatające zwycięstwo.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NARONG SANGNAK/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości