TVN24 | Świat

Druga żona Ramy X wróciła do łask

TVN24 | Świat

Autor:
pp/adso
Źródło:
PAP

Pałac króla Tajlandii poinformował, że druga żona króla Ramy X odzyskała swoją dawną pozycję na dworze. Tajski władca Maha Vajiralongkorn przebywa niemal od początku pandemii COVID-19 w Niemczech, co wywołuje kontrowersje i protesty w kraju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Powrót do łask Sineenat Wongvajirapakdi, znanej powszechnie jako Koi, oficjalnie potwierdzili w środę urzędnicy tajlandzkiego pałacu królewskiego. Wcześniej przez wiele miesięcy kobieta przebywała w odosobnieniu w nieznanym miejscu.

Koi wdała się w rywalizację z pierwszą żoną króla Suthidą

34-letnia Koi została drugą oficjalną małżonką Mahy Vajiralongkorna (panującego jako Rama X) w lipcu ubiegłego roku. Awansowana do rangi oficjalnej partnerki konkubina wdała się jednak w rywalizację z jego pierwszą żoną, królową Suthidą. Miała knuć intrygi, wydawać poddanym rozkazy w imieniu króla i planować zdobycie pozycji równej swojej rywalce.

W październiku ubiegłego roku została pozbawiona wszystkich tytułów, stopni wojskowych, odznaczeń i przywilejów. W związku ze skandalem pracę straciło też sześcioro dworskich urzędników. Zgodnie z obwieszczeniem pałacu - za "złe zachowanie" i brak lojalności.

Koi dołączyła do tajskiego monarchy, który przebywa w Niemczech

W sobotę niemiecki tabloid "Bild" poinformował, że królewska konkubina przyleciała do Niemiec, gdzie tajski monarcha przebywa na stałe od początku globalnej pandemii. Władca miał osobiście odebrać ją z samolotu na lotnisku w Monachium.

Fakt, że 68-letni monarcha, który w 2016 roku zastąpił na tronie swojego powszechnie poważanego ojca Bhumibola Adulyadeja, nie mieszka na stałe w kraju, w którym panuje, sprawia, że mierzy się on z bezprecedensową krytyką.

Większość czasu Rama X spędza w Niemczech, gdzie rezydował już jako następca tronu. Na początku globalnej pandemii COVID-19 wprowadził się razem z liczną świtą do hotelu w alpejskim Garmisch-Partenkirchen, a do Bangkoku lata głównie na oficjalne uroczystości.

Jako następca tronu miał opinię bon vivanta

Jako następca tronu książę Maha Vajiralongkorn miał opinię bon vivanta, niestroniącego od kobiet i hazardu. Światowe media wielokrotnie obiegały jego wakacyjne zdjęcia z kolejnymi partnerkami.

Uwagę komentatorów zwrócił też materiał wideo, na którym oficerowie salutują na lotnisku wytatuowanemu księciu ubranemu w dżinsy i odsłaniającą brzuch koszulkę na ramiączkach. Książę stał się także znany z przyznania swojemu pudlowi stopnia marszałka lotnictwa i zabierania go, ubranego w adekwatny mundur, na dyplomatyczne rauty.

CZYTAJ TAKŻE: Tajlandia świętuje urodziny króla. Uroczystości obfitujące w pełne przepychu celebracje >>>

Nieoficjalnie w Tajlandii mówiło się, że styl życia następcy tronu nie licuje z godnością jego przyszłego urzędu, a jako kandydatkę do jego objęcia zaczęto wskazywać jego siostrę Sirindhorn.

Wielokrotnie żonaty

Pierwszą żoną przyszłego króla była jego kuzynka, z którą rozwiódł się w 1991 roku. Następnie Maha Vajiralongkorn poślubił młodą aktorkę, z którą rozstał się w 1996 roku, wydziedziczając synów, których z nią miał. Trzecia małżonka, jedna z dam dworu, w 2014 roku została wypędzona z pałacu, a jej rodziców i kilkoro krewnych wtrącono do więzienia za obrazę majestatu.

Wreszcie książę związał się ze stewardessą linii Thai Airways Suthidą, która ostatecznie - w maju 2019 roku - została królową. O Koi, jego dawnej kochance, która w tym samym roku otrzymała tytuł drugiej królewskiej małżonki, wiadomo, że pracowała jako pielęgniarka, zanim – poznawszy księcia – została członkinią jego ochrony.

W Tajlandii za krytykę członków rodziny królewskiej grozi do 15 lat więzienia

Król Bhumibol Adulyadej zmarł w 2016 roku, po 70 latach rządów. Choć Maha Vajiralongkorn wstąpił na tron od razu, to oficjalna koronacja odbyła się dopiero w 2019 roku – zdaniem części analityków przyczyną mogła być konieczność wyciszenia licznych otaczających go skandali. Po objęciu tronu Maha Vajiralongkorn podjął kroki zmierzające do wzmocnienia swojej władzy. Przejął m.in. bezpośrednią kontrolę nad częścią wojska i zawartością pałacowego skarbca o wartości dziesiątek miliardów dolarów, co doprowadziło do kolejnych kontrowersji.

W Tajlandii obowiązuje surowe prawo o obrazie majestatu, zgodnie z którym za wszelką krytykę członków rodziny królewskiej grozi do 15 lat więzienia. Z tego powodu miejscowe media niezwykle rzadko relacjonują dyskusję toczącą się wokół osoby władcy i instytucji monarchii. Mimo to w ostatnich miesiącach mieszkańcy kraju wielokrotnie wyrażali swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki Maha Vajiralongkorn sprawuje swoje obowiązki.

CZYTAJ TAKŻE: Krytykowali króla, Facebook ich zablokował >>>

Protesty przeciwko królowi

W lutym protestujący przeciwko zdelegalizowaniu ważnej partii opozycyjnej wyszli na ulice z hasłami, wśród których były zawoalowane odniesienia do osoby nieobecnego w kraju króla.

Od połowy lipca w całym kraju trwają masowe protesty zapoczątkowane przez organizacje studenckie. Ich uczestnicy domagają się ustąpienia blisko związanego z armią rządu pozostającego w ścisłym sojuszu z tronem i chcą ograniczenia roli monarchy. Przekonują, że choć w Tajlandii od 1932 roku formalnie panuje ustrój demokratyczny, to dziedziczni władcy zachowali zbyt duże wpływy.

Uczestnicy największej z demonstracji, która w sierpniu zgromadziła pod stołecznym Pomnikiem Demokracji kilkanaście tysięcy osób, wznosili hasła "koniec z dyktaturą" i "precz z feudalizmem". 

Autor:pp/adso

Źródło: PAP