Tajemnicze "części rakiet" ukryte na statku okazały się być starym radarem

Świat

ausairpower.netW kontenerze znajduje się centralny element radaru, na którym są zamontowane trzy paraboliczne anteny

Zatrzymany w Panamie północnokoreański statek płynący z Kuby miał przewozić "elementy rakiet", ale jak się okazało, ukryto na nim znacznie mniej niebezpieczny ładunek. Na podstawie zdjęć udostępnionych przez prezydenta Panamy ustalono, że to element starego radaru przeciwlotniczego.

Północnokoreański statek Chong Chon Gang został zatrzymany, gdy chciał przepłynąć przez Kanał Panamski w drodze z Kuby do ojczyzny.

Rakiety od Castro?

- Podejrzewaliśmy, że na pokładzie mogą być narkotyki, więc jednostka została wezwana do portu i przeszukana. Gdy zaczęto wyładunek cukru, znaleziono pojemniki, które naszym zdaniem zawierają elementy nowoczesnych rakiet - opisywał we wtorek rano prezydent Panamy Ricardo Martinelli w Radiu Panama.

- Gdy na statek weszła policja, kapitan próbował popełnić samobójstwo, a załoga się zbuntowała. Zatrzymano 35 osób - dodał. O tym, że północnokoreański statek zatrzymano, prezydent poinformował także na Twitterze.

- Niech świat zapamięta sobie, że nie można przemycać niezadeklarowanej broni przez Kanał Panamski - zaznaczył prezydent Panamy.

Poradziecki zabytek

Analizując części widoczne na zdjęciach eksperci z grupy analitycznej Jane's ustalili, że prezydent rozminął się w z prawdą mówiąc o "elementach rakiet". Na ujęciach widać ukryte w kontenerze fragmenty starego radzieckiego radaru RSN-75 oznaczonego w kodzie NATO "Fan Song".

RSN-75 to element systemu przeciwlotniczego S-75 Dźwina, pochodzącego z lat 50-tych. Obecnie jest używany jedynie w mniej zasobnych krajach byłego bloku wschodniego i jego sojuszników. Znacząco odbiega od współczesnych standardów.

Korea Północna jest prawdopodobnie jednym z państw posiadających największą ilość S-75. Być może przewożony z Kuby element miał posłużyć jako części zamienne.

Dotkliwe sankcje ONZ

Na początku marca po ostatniej, trzeciej próbie nuklearnej przeprowadzonej przez Koreę Północną, społeczność międzynarodowa uchwaliła najostrzejsze sankcje w historii skierowane przeciwko temu krajowi.

ONZ nałożyła restrykcje na eksport do kraju Kima technologii pomocnych w jej programie nuklearnym i na transakcje bankowe z jej reżimem oraz zwiększyły uprawnienia państw do inspekcji towarów płynących do Korei Północnej. Zabroniono też eksportu artykułów luksusowych, używanych przez jego elity, które utrzymują w nędzy własne społeczeństwo.

Autor: rf,mk//gak/zp / Źródło: PAP, Reuters, CNN, BBC News

Źródło zdjęcia głównego: ausairpower.net