Świat

Tajemnicza śmierć agenta MI6. Sam zamknął się w torbie?

Świat

Gareth Williams był łamaczem szyfrów w MI6
Gareth Williams był łamaczem szyfrów w MI6tvn24
wideo 2/4

Pracownik brytyjskiego wywiadu MI6, którego przed trzema laty znaleziono martwego w torbie, prawdopodobnie zmarł przez przypadek. Prowadzący śledztwo twierdzą, że śmierć agenta to tragiczny wypadek. Z tą wersją nie może pogodzić się jego rodzina.

Nagie ciało Garetha Williamsa znaleziono w sierpniu 2010 roku w zamkniętej torbie, która znajdowała się w wannie w jego mieszkaniu. W czasie śledztwa mającego wyjaśnić przyczyny jego śmierci przesłuchano 27 osób, w tym wielu agentów MI6 i pracowników GCHQ (Centrali Łączności Rządowej).

Policja początkowo rozważała kilka możliwych wersji tajemniczej śmierci. Jedna z hipotez zakładała, że 31-letni Williams został zabity przez osoby, które uwięziły go w torbie. Ten trop obaliły jednak szczegółowe badania: w mieszkaniu nie było śladów włamania, szarpaniny ani też żadnych dowodów wskazujących na to, że mieszkanie zostało posprzątane.

Według drugiej wersji śledczych - uznanej obecnie za najbardziej prawdopodobną - łamacz szyfrów w MI6 miał sam zamknąć się w podróżnej torbie. Śledczy ustalili, że w chwili śmierci Williams najprawdopodobniej był w mieszkaniu sam.

- Nie ma wystarczających dowodów, aby wykluczyć udział osób trzecich, ale zostało dowiedzione, że teoretycznie jest możliwe, aby samemu zamknąć się w torbie podróżnej z zamkiem – powiedział Martin Hewitt z londyńskiej Metropolitan Police i dodał, że zdaje sobie sprawę, że wiele pytań tej sprawie pozostaje bez odpowiedzi.

– Ta śmierć to wielka tragedia i nadal śledczy będą przeglądać się tej sprawie – twierdzi Hewitt.

Rodzina nie wierzy

Rodzina zmarłego wydała oświadczenie, w którym nie zgodziła się z wnioskami śledczych.

– Jesteśmy rozczarowani, że nadal z całą pewnością nie można stwierdzić, jak zmarł Gareth. Zasmuca nas fakt, że okoliczności jego śmierci nadal pozostają nieznane – powiedzieli członkowie rodziny.

– Uważamy, że na podstawie obecnych faktów bliżej nam do wersji jednego z biegłych, który przed rokiem stwierdził, że Gareth został zamordowany – dodają.

Autor: msz/mtom / Źródło: The Guardian, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Tagishsimon