Świat

Tajemnica Strefy 51 rozwiązana. UFO nigdy tu nie było?

Świat

USAFU-2 w zmodernizowanej wersji latają do dzisiaj

Strefa 51 od wielu lat budzi fascynację miłośników teorii spiskowych. W tajnej, oddalonej od ciekawskich oczu bazie wojskowej miały znajdować się dowody na istnienie pozaziemskich form życia. CIA długo broniła się przed potwierdzeniem istnienia tego miejsca, teraz wiemy już nieco więcej. Wszystko dzięki dokumentom dotyczącym samolotu szpiegowskiego U-2.

Strefa 51 to część amerykańskiej popkultury. Wokół bazy krąży wiele teorii spiskowych, a najpopularniejsza z nich dotyczy przetrzymywania i badania pozaziemskich form życia.

Sławę to miejsce zdobyło w 1989 r., kiedy świat usłyszał historię mieszkańca Las Vegas, który miał pracować w tajnej strefie, i który opowiadał, że miał kontakt z fragmentami rozbitego pojazdu kosmicznego, co napędziło krążące już wcześniej teorie spiskowe. Szczególnie o małych zielonych ludzikach, które miały tam przebywać.

Potwierdzenie

Historia tego miejsca sięga 1955 roku. Od tego czasu tylko kilka razy rząd amerykański potwierdził niejasno istnienie tego miejsca. W 1996 r. CIA odtajniła historię specjalnego programu OXCART, jednak szczegółów wciąż nie było.

Przełom nadszedł teraz. W czwartek amerykańskie Narodowe Archiwum Bezpieczeństwa ogłosiło, że weszło w posiadanie raportu CIA o o samolocie szpiegowskim U-2. W raporcie znalazły się też tajne informacje o Strefie 51.

W 1955 r. pracownik CIA Richard Bissell, gen. Osmund Ritland, pracownik Air Force i Kelly Johnson pracujący przy projekcie U-2 rozpoczęli poszukiwanie miejsca w Kalifornii lub Nevadzie, w którym mogliby testować prototyp U-2. Lokalizacja ta musiała być oddalona od ciekawskich oczu, a także potencjalnych sowieckich szpiegów.

12 kwietnia 1955 r. poszukując odpowiedniego miejsca, podczas lotu testowego nad wyschniętym solnym jeziorem Groom Lake, zobaczyli porzucone lotnisko z czasów II wojny światowej. CIA tak opisało swoje pierwsze spotkanie z tym miejscem: "z powietrza pas startowy wydaje się być utwardzony, jednak okazało się, że został ukształtowany z ubitej ziemi. Jednak po 10 latach przerwy jest tam gruba warstwa piachu, która podczas lądowania mogłaby doprowadzić do katastrofy".

Specjalna strefa

Solna płyta oraz opuszczone lotnisko zostało dodane do listy testowej AEC (komisji energii atomowej). Teren ten nazwano wówczas "Strefa 51". Niedługo potem rozpoczęły się tam testy samolotu szpiegowskiego.

Informacje o testach zostały utajnione, a maszyna lecąca na wysokości 60000 stóp, czyli ponad 18 tys. metrów musiała dziwić ciekawskich obserwatorów. Dodatkowo, jak pisano w licznych relacjach świadków, samolot błyszczał się w zachodzącym słońcu. To zrodziło teorie spiskowe, nawet te o UFO.

Jak podaje CIA, większość odnotowywanych raportów na temat UFO dotyczyła właśnie lotów U-2 a później projektu OXCART.

Autor: mn/tr / Źródło: Foreign Policy

Źródło zdjęcia głównego: USAF