Świat

Szykuje się drugi szczyt Trump-Kim

Świat


Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, że pod koniec roku uda się do Korei Północnej, by zorganizować drugie spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Wcześniej Trump powiedział, że szczyt może się odbyć "bardzo szybko".

Pompeo oznajmił, że zorganizowanie drugiego spotkania przywódców byłoby "niezmiernie wartościowe".

Nie ma przełomu, będzie szczyt

Jak komentuje agencja informacyjna Associated Press, sekretarz stanu poparł decyzję Trumpa w sprawie kolejnego szczytu, mimo iż Pjongjang nie zrealizował obietnic dotyczących swojego programu nuklearnego.

- Próbowaliśmy zajmować się szczegółami, iść krok za krokiem - powiedział Pompeo o rozmowach z Koreą Północną i przyznał, że nie przyniosły one przełomu.

Spotkanie "w niezbyt odległej przyszłości"

Prezydent Donald Trump powiedział w poniedziałek, że oczekuje, iż informacja o jego drugim spotkaniu z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem zostanie ogłoszona "wkrótce" i że odbędzie się ono "w niezbyt odległej przyszłości". Dodał, że nie ustalono jeszcze, gdzie dojdzie do rozmów, zaznaczył jednak, że będzie to inne miejsce niż poprzednio.

W czerwcu Trump spotkał się z Kimem w Singapurze. Głównym tematem rozmów była denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego.

- Przewodniczący Kim jest naprawdę bardzo otwarty i świetny, szczerze. Myślę, że chce zobaczyć, że coś się dzieje - powiedział Trump na spotkaniu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem, w kuluarach szczytu ONZ w Nowym Jorku. Trump podkreślił też, że przeprowadził z Munem dobrą rozmowę o handlu między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi.

Wcześniej w poniedziałek Trump pochwalił własną administrację za "ogromne postępy" w negocjacjach z Pjongjangiem.

- Jak wiecie, Kim napisał do mnie list, piękny list, i poprosił mnie o drugie spotkanie i zrobimy to. Sekretarz [stanu Mike - przyp. red.] Pompeo rozwiąże to w najbliższej przyszłości. Wygląda na to, że idzie to bardzo, bardzo dobrze. Wspaniałe postępy z Koreą Północną - dodał Trump, który rozmawiał z dziennikarzami w Nowym Jorku, gdzie bierze udział w 73. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Kim chce się spotkać

W czwartek prezydent Korei Południowej Mun Dze In przekazał Trumpowi, że przywódca Korei Północnej wyraził chęć rychłego spotkania z nim oraz szybkiego przeprowadzenia całkowitej denuklearyzacji, by skupić się na rozwoju gospodarczym kraju.

Podczas czerwcowego spotkania z prezydentem Trumpem północnokoreański przywódca zadeklarował gotowość do denuklearyzacji w zamian za obietnicę udzielenia przez USA gwarancji bezpieczeństwa dla jego kraju. Trump ogłosił wówczas wstrzymanie wspólnych amerykańsko-południowokoreańskich manewrów wojskowych, które od dawna irytowały Pjongjang.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: