Świat

Szydło: nic bez nas, bez naszej zgody

Świat

tvn24Premier Szydło przed Radą Europejską

Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Nie ma zgody na to, by szefem Rady Europejskiej została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - powiedziała premier Beata Szydło w czwartek przed rozpoczęciem szczytu UE.

Wybory szefa Rady Europejskiej - zobacz relację.

W czwartek po południu na unijnym szczycie szefowie państw i rządów mają decydować o wyborze szefa Rady Europejskiej. Polski rząd zgłosił kandydaturę europosła - do niedawna członka Platformy Obywatelskiej - Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się Donald Tusk.

- Dla wzajemnego szacunku, dla solidarności, dla poczucia właśnie wspólnoty jest uszanowanie zdanie wszystkich państw członkowskich - powiedziała w czwartek w Brukseli premier Beata Szydło.

- Nie ma zgody, żeby państwo członkowskie, które reprezentuje inną opinie, inny pogląd, nie było wysłuchane. Nie ma zgody, żebyśmy ten fundament wspólnoty, który jest oparty na jedności w tej chwili burzyli. Tu chodzi o zasady. Wszyscy ci, którzy w tę zasadę uderzają prowadzą do tego, że nie budują jedności wspólnoty, tylko tę wspólnotę dzielą - dodała szefowa polskiego rządu.

"Nie zgodzę się na prymat siły nad zasadami"

- Nie zgodzę się nigdy na prymat siły nad zasadami. Dla Polski jest oczywiste, że zasadami się nie handluje i nie ma zgody na to, żeby przewodniczącym Rady Europejskiej, kimkolwiek by był, została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi. To jest kwestia zasad - powiedziała szefowa polskiego rządu. Podkreśliła, że Polska będzie do końca broniła zasad, które są fundamentem Unii Europejskiej. - Te państwa, które tego nie rozumieją, prowadzą do destabilizacji. My chcemy budować jedność Europy, jedność Unii Europejskiej - zapewniła Szydło. - Jeszcze raz powtórzę: nic bez nas, bez naszej zgody - oświadczyła Szydło.

Autor: kło//rzw/jb / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: