Świat

"Szwedzi po raz pierwszy są poważnie przestraszeni". Szefowa MSZ o Rosji

Świat

combat camera | Niklas EhlénSzwedzi się boją i deklarują gotowość do obrony

- Jesteśmy gotowi bronić naszej neutralności i naszych granic - oznajmiła w wywiadzie szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallstrom. Polityk stwierdziła, że "Szwedzi są po raz pierwszy poważnie przestraszeni". - Przestraszeni Rosji - uściśliła.

Twierdzenie Wallstrom padło w wywiadzie dla jednego z głównych szwedzkich dzienników, "Svenska Dagbladet". Wypowiedź szefowej szwedzkiego MSZ wpisuje się w rosnące napięcia w rejonie Morza Bałtyckiego, gdzie coraz bardziej aktywne jest rosyjskie wojsko.

Przestraszeni Rosji

Wallstrom przekonuje, że Szwedzi "miłują pokój", ale oczekują też szacunku dla ich kraju. To co się dzieje w pobliżu jego granic ma jednak powodować "poważny strach". - Szwedzi po raz pierwszy są poważnie przestraszeni. Przestraszeni Rosji i tego co ona zamierza - powiedziała szefowa szwedzkiego MSZ. Wypowiedź Wallstrom pojawiła się w druku w sobotę, dzień po konferencji prasowej szwedzkiego wojska, które jednoznacznie stwierdziło, iż w październiku w pobliżu Sztokholmu operował mały okręt podwodny. Jednostka miała naruszyć granice Szwecji i uciec. Nie sprecyzowano jednak do kogo miała należeć. Szwedzkie media jednoznacznie wskazują jednak na Rosję.

Premier Stefan Lofven oznajmił, że Szwecja "będzie bronić swojej integralności terytorialnej przy pomocy wszystkich dostępnych środków". Szwedzkie władze deklarują, że nie planują wstępować do NATO, ale coraz bardziej zacieśniają współpracę z Sojuszem. Strach przed Rosją przyśpiesza ten proces.

Autor: mk//gak / Źródło: thelocal.se

Źródło zdjęcia głównego: combat camera | Niklas Ehlén

Pozostałe wiadomości