Świat

Szwed skazany za "czyny homoseksualne"

Świat

WikipediaMiasto Susa to popularny kurort wypoczynkowy

Obywatel Szwecji został skazany przez sąd w Tunezji na dwa lata więzienia za czyny homoseksualne - poinformowało szwedzkie MSZ. Resort dodał, że nawiązano w tej sprawie kontakty z przedstawicielami władz Tunezji.

Chodzi o ok. 50-letniego mężczyznę, który został skazany 4 lutego - sprecyzowała rzeczniczka szwedzkiego resortu dyplomacji Victoria Bell. - Omawialiśmy tę sprawę z przedstawicielami Tunezji i podkreślaliśmy, że według Szwecji równe prawa, niezależnie od orientacji seksualnej, są fundamentalną zasadą demokracji - dodała rzeczniczka. Nie sprecyzowała, na jakim szczeblu prowadzone są rozmowy. Sprawę śledzą ministerstwo i konsulat honorowy Szwecji w mieście Susa, popularnym kurorcie wypoczynkowym na wschodzie Tunezji. Według dziennika "Aftonbladet" mężczyzna, który od kilku lat mieszka we Francji, odwołał się od wyroku. Tunezyjskie MSZ, z którym skontaktowała się AFP, potwierdziło wyrok. Nie podało jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

Szwedzkie MSZ ostrzega podróżnych

W poradach dla podróżnych na stronie internetowej szwedzkiego resortu spraw zagranicznych znajduje się ostrzeżenie, że homoseksualizm jest uważany w Tunezji za przestępstwo. Według kodeksu karnego za praktyki homoseksualne grozi w tym kraju kara trzech lat bezwzględnego więzienia.

Skazanie szwedzkiego obywatela potępiła szefowa tunezyjskiego stowarzyszenia na rzecz mniejszości (ATSM) Jamina Thabet. Zaapelowała do władz Tunezji o depenalizację homoseksualizmu.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości