Ruch pociągów na moście łączącym Szwecję i Danię wstrzymany z powodu migrantów

W 2015 r. do Szwecji przybyło po podrózy przez pół Europy ponad 100 tys. migrantówwikipedia.org

Szwedzki państwowy operator kolejowy SJ poinformował w poniedziałek, że wstrzymał przewóz pasażerów do i z Danii w związku z brakiem możliwości weryfikowania dokumentów migrantów przybywających do Szwecji przez duńskie wyspy.

Szwedzki przewoźnik oznajmił, że jest zmuszony wstrzymać kursy zagraniczne w tym kierunku, bo nie może wypełniać zaleceń MSW. Resort w specjalnym rozporządzeniu nakazał zwiększenie kontroli przy przekraczaniu granic. Szczególne obowiązki w tym zakresie nałożył na firmy przewozowe.

Pociągi nie jeżdżą. Ruch wstrzymany

MSW od 4 stycznia będzie nakładało kary na przewoźników, którzy wwiozą do Szwecji osoby niemające dokumentów ze zdjęciami.

Spółka SJ dodała w oświadczeniu, że w związku z tymi wymogami opóźnienia jej pociągów wynikające z dodatkowych kontroli przeprowadzanych przez pracowników wobec pasażerów byłyby zbyt duże. Władzom firmy nie pozostaje więc nic innego, jak w ogóle zrezygnować z przejazdów - stwierdzono w poniedziałkowym komunikacie.

Pociągi SJ przejeżdżały do tej pory między Danią i Szwecją przez most nad cieśniną Sund, łączącą Morze Bałtyckie i Morze Północne. Składy jeździły na trasie Kopenhaga - Malmoe. Most nad cieśniną Sund jest najdłuższą taką konstrukcją łączącą dwa kraje na świecie. Ma prawie 8 km długości.

Ruch samochodów na moście odbywa się nadal.

150 tysięcy migrantów

Szwecja, która na kryzys migracyjny w Europie zareagowała w pierwszych miesiącach podobnie jak Niemcy - stosując polityką "otwartych drzwi" - zmieniła swoje podejście do kwestii uchodźców, bo w kraju tylko w tym roku znalazło się już 150 tys. osób ubiegających się o azyl.

Szwedzi nie potrafią zapewnić im odpowiednich warunków bytowych i zamierzają odesłać wiele z tych osób do krajów ich pochodzenia. Równocześnie w całym kraju tysiące ludzi protestuje przeciwko polityce przyjmowania głównie muzułmańskich przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Podobne problemy z napływem migrantów mają też Finlandia i Norwegia. Norwegowie w minionym tygodniu zdecydowali o natychmiastowym odsyłaniu do Rosji migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy przekroczyli granicę dwóch krajów za kołem polarnym. Co tydzień pojawiały się tam bowiem setki osób, które wcześniej zgłosiły już w Rosji wnioski o przyznanie azylu, by móc się przemieszczać po kraju.

Norwegowie wysłali na daleką północ dodatkowe siły i zabezpieczyli w ten sposób trudno dostępną granicę.

Autor: adso / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty: