TVN24 | Świat

Wspólne ćwiczenia szwedzkich oraz amerykańskich sił powietrznych

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

W piątek na południu Szwecji rozpoczęły się szwedzko-amerykańskie ćwiczenia sił powietrznych. Celem manewrów jest między innymi przyczynienie się do bezpieczeństwa w regionie.

Według komunikatu szwedzkiego wojska "kilka szwedzkich myśliwców Jas 39 Gripen będzie eskortować należący do USA bombowiec B-52 Stratofortress". Jak dodano, nad Smalandią w południowo-wschodniej Szwecji amerykański bombowiec obniży lot, "nie stwarzając zagrożenia dla społeczeństwa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi zwiększa naszą zdolność do obrony Szwecji, a także przyczynia się do stabilności i bezpieczeństwa w naszym najbliższym sąsiedztwie - ocenił szef operacji szwedzkich sił zbrojnych Michael Claesson.

Myśliwiec Jas 39 Gripen Shutterstock

Szwecja nie jest członkiem NATO

Szwecja nie należy do NATO, ale współpracuje z Sojuszem Północnoatlantyckim, m.in. przeprowadzając wspólne ćwiczenia na swoim terytorium.

W połowie stycznia szwedzkie wojsko wzmocniło swoją obecność na strategicznie położonej na Bałtyku wyspie Gotlandia. W transporcie żołnierzy oraz sprzętu uczestniczył amerykański samolot transportowy C-17.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości