Szwecja w NATO? Ambasador: Członkostwo nie wchodzi teraz w rachubę

facebook | FörsvarsmaktenSzwedzi deklarują, że chcą się bronić sami

Kryzys na Ukrainie dał do myślenia Szwedom, którzy tradycyjnie za największe zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa uznają Rosję. Pojawiły się głosy, że może czas wejść do NATO. Ambasador Szwecji w Polsce stwierdził jednak, że to "nie wchodzi teraz w rachubę".

Staffan Herrstrom wypowiedział się na temat potencjalnej akcesji do NATO na Twitterze na zapytanie TVN24 BiŚ. - Jesteśmy zaniepokojeni agresją Rosji na Ukrainie. Trwa dyskusja o bezpieczeństwie, ale członkostwo w NATO nie wchodzi teraz w rachubę - stwierdził.

Dyplomatyczne manewry

Oficjalnie władze w Sztokholmie nie są zainteresowane przystąpieniem do Sojuszu i zadowalają się partnerstwem. Deklarują przy tym przywiązanie do polityki neutralności, zapoczątkowanej w XIX wieku po kosztownych dla Szwecji wojnach napoleońskich. Agresywna polityka zagraniczna Rosji spowodowała jednak pewne zaniepokojenie na północy. W szwedzkich mediach regularnie pojawiają się alarmistyczne doniesienia o ćwiczeniach rosyjskiego lotnictwa czy floty, w tym takich, które mają być symulacją ataku jądrowego. Byli wojskowi piszą natomiast o "katastrofalnych" skutkach drastycznego zmniejszenia sił zbrojnych po zimnej wojnie i apelują o zwiększenie wydatków na obronność. Szwedzki rząd pod koniec kwietnia przyznał, że "obawy" związane z zagrożeniem ze strony Rosji "sprawdzają się". Zapowiedziano zwiększenia nakładów na wojsko. Temat członkostwa w NATO jest jednak oficjalnie nie poruszany. Jak w weekend doniosła gazeta "Svenska Dagbladet", ambasador USA w Sztokholmie zgotował jednak lokalnym politykom "zimny prysznic". Amerykanin bez ogródek stwierdził, że Szwecja nie ma co liczyć na pomoc NATO czy USA w wypadku rosyjskiej agresji. Dotychczas szwedzcy politycy mieli być przekonani, że w myśl nieoficjalnych porozumień z zimnej wojny, taka pomoc by nadeszła.

Wojska NATO i Szwecji często przeprowadzają wspólne ćwiczenia i mogą współdziałać

Myśliwce w powietrzu. NATO i Szwedzi ćwiczą nad Bałtykiem
Myśliwce w powietrzu. NATO i Szwedzi ćwiczą nad BałtykiemNATO Channel

Autor: mk//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: facebook | Försvarsmakten

Pozostałe wiadomości