TVN24 | Świat

Turyści zatrzymani przez uzbrojonych i zamaskowanych żołnierzy. "To nie jesteście elementem ćwiczeń?"

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
Wioska Ahr na Gotlandii
Google EarthWioska Ahr na Gotlandii

Zamaskowani i uzbrojeni szwedzcy żołnierze zatrzymali kampera, którym jechali turyści z Finlandii. Żołnierze sądzili, że zatrzymana rodzina to statyści, którzy biorą udział w ćwiczeniach wojskowych. Ci nie mieli pojęcia, że jakiekolwiek manewry się odbywają.

W cytowanym przez telewizję SVT liście do szwedzkich sił zbrojnych fińska rodzina z dziećmi opisuje, że w ciągu kilku sekund w pobliżu wioski rybackiej Ahr została zatrzymana przez żołnierzy, którzy wycelowali w nich broń. - To nie jesteście elementem ćwiczeń? - zapytał ich ze zdziwieniem jeden z żołnierzy. Finowie poskarżyli się dowódcy garnizonu, że wojskowy teren nie został oznaczony.

Szwedzkie oznaczenie strefy ćwiczeń wojskowychJeppe Gustafsson / Shutterstock.com

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Nie ma możliwości oznaczenia wszystkich miejsc, w których porusza się wojsko"

Według rzecznika szwedzkich sił zbrojnych na Gotlandii Tomasa Aengshammara na części obszaru znajdowały się tablice ostrzegawcze, ale "nie ma możliwości oznaczenia wszystkich miejsc, w których porusza się wojsko". - Było wyraźnie widać, że ruch pojazdów jest zabroniony. Żołnierze mieli powody przypuszczać, że kamper jest częścią ćwiczeń - stwierdził rzecznik.

Dodał, iż "w pełni rozumie, że rodzina wystraszyła się". - Takie sytuacje są dla nas również stresujące. Nie doszło jednak do oddania strzałów - podkreślił.

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jeppe Gustafsson / Shutterstock.com