Szwedzkie siły zbrojne: cztery rosyjskie myśliwce naruszyły naszą przestrzeń powietrzną

Autor:
mjz/
tam
Źródło:
PAP
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)
Rosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)
Reuters Archive
ReutersRosyjskie myśliwce podczas ćwiczeń (wideo archiwalne)

Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii - podały w komunikacie szwedzkie siły zbrojne. Rząd w Sztokholmie określił incydent jako "całkowicie niedopuszczalny".

Na przelot dwóch rosyjskich myśliwców Su-27 oraz dwóch Su-24 określony przez szwedzkie wojsko jako "krótkotrwały" odpowiedział szwedzki myśliwiec Jas 39 Gripen. Jak przekazano, zdarzenie zostało udokumentowane na fotografiach.

- W obecnej sytuacji incydent ten traktujemy bardzo poważnie. To nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne działanie ze strony Rosji - oznajmił szef szwedzkich sił powietrznych Carl-Johan Edstroem.

Minister obrony Szwecji: naruszenie przestrzeni powietrznej całkowicie niedopuszczalne

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist uznał naruszenie przestrzeni powietrznej przez Rosję za "całkowicie niedopuszczalne". Podkreślił, że spotka się to z "dyplomatyczną reakcją".

W przeszłości ambasador Rosji w Sztokholmie był wielokrotnie wzywany do szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z podobnymi incydentami.

Google Maps

Nad Morzem Bałtyckim odbywają się wspólne ćwiczenia sił powietrznych Szwecji oraz Finlandii. Samoloty startują z lotniska na Gotlandii.

Czytaj też: Blinken: wojna przeciwko Ukrainie doprowadzi ostatecznie do tego, że Rosja będzie słabsza, a reszta silniejsza

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, którą Rosja zaatakowała z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. 

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/ tam

Źródło: PAP