Szwecja martwi się o umowę z USA. Chce zapewnień od Trumpa

Szwedzkie wojsko w akcji
Szwedzkie wojsko w akcji
Forsvarsmakten
Szwedzka armia regularnie ćwiczy z państwami NATOForsvarsmakten

Szwecja chciałaby potwierdzenia ze strony prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, że niedawno podpisane porozumienie dwustronne o współpracy obronnej będzie honorowane przez jego administrację, podobnie jak zobowiązania wobec NATO - poinformował w piątek minister obrony Peter Hultqvist.

Po latach narastania napięcia w relacjach Szwecji z Rosją, Sztokholm i Waszyngton podpisały w czerwcu 2016 roku deklarację o zwiększeniu współpracy w zakresie obronności. Porozumienie obejmuje wspólne ćwiczenia wojskowe oraz przystosowanie Szwecji do technologii i praktyk stosowanych przez członków NATO.

"Lista znaków zapytania"

- W czasie kampanii wyborczej stworzył on (Donald Trump - red.) długą listę znaków zapytania - stwierdził w rozmowie z agencją Reutera Hultqvist. - Jednakże spodziewamy się, że wszystkie kontrakty i porozumienia, które my i inne państwa podpisały z USA, pozostaną w mocy - dodał.

Jak przypomina Reuters, w trakcie kampanii wyborczej Donald Trump groził porzuceniem sojuszników USA w Europie jeżeli nie będą oni wydawali dostatecznie dużo na swoją obronę, a także chwalił prezydenta Rosji Władimira Putina za jego zdolności przywódcze.

Hultqvist stwierdził, że będzie oczekiwał wyjaśnienia stanowiska Trumpa w kwestii NATO, Europy oraz tego, jak widzi on relacje z Rosją. - Nawiążemy kontakt z nową administracją (USA) tak szybko, jak pojawią się w niej odpowiednie struktury do komunikacji - zapewnił.

Między Rosją a NATO

W październiku w rosyjskich mediach informowano, że Moskwa znacznie zwiększa siłę ognia swojej Floty Bałtyckiej poprzez włączenie do niej okrętów uzbrojonych w rakiety manewrujące dalekiego zasięgu.

Reuters przypomina, że Szwecja, która nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, w 2014 roku przeprowadziła największą od czasów zimnej wojny operację poszukiwania okrętów podwodnych. Była to reakcja na doniesienia o zaobserwowaniu wówczas rosyjskich jednostek. Sąsiednia Finlandia w ostatnich miesiącach informowała z kolei o naruszeniach jej strefy powietrznej przez rosyjskie myśliwce.

Autor: mm/adso / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Instagram | Försvarsmakten

Tagi:
Magazyny:
Raporty: