Rosyjskie okręty opuszczają Morze Bałtyckie

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP
Rosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim
Rosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim
Ministerstwo Obrony Rosji
Ministerstwo Obrony RosjiRosjanie ćwiczą na Morzu Bałtyckim. Wideo archiwalne

Szwedzkie wojsko poinformowało w poniedziałek, że okręty marynarki wojennej Rosji zmierzają w kierunku Cieśnin Duńskich w celu opuszczenia Morza Bałtyckiego. W obawie przed rosyjskim zagrożeniem armia Szwecji wzmocniła swoją obecność na strategicznej Gotlandii.

Według rzeczniczki szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt w poniedziałek o godz. 11 sześć rosyjskich okrętów desantowych znajdowało się na Morzu Bałtyckim na wysokości Trelleborga, portu na południu Szwecji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Dowódca operacyjny sił zbrojnych Szwecji Michael Claesson powiedział na antenie Szwedzkiego Radia, że okręty "wyruszyły w kierunku zachodnim oraz północno-zachodnim". - Są w drodze do opuszczenia Morza Bałtyckiego - dodał.

Według szwedzkiego wojska rosyjskie jednostki mogą przewozić żołnierzy, pojazdy wojskowe obraz broń.

Wzmocniona obecność na Gotlandii

Siły zbrojne Szwecji od piątku przez weekend kilkoma transportami wzmocniły swoją obecność na strategicznie położonej na Bałtyku wyspie Gotlandii. W sobotę przez cieśninę Sund wpłynął holenderski okręt wojenny HNLMS Rotterdam. W poniedziałek jednostka patrolowała obszar znajdujący się na południe od duńskiej wyspy Bornholm.

W ostatnich dniach na międzynarodowych wodach Bałtyku zaobserwowano aż sześć rosyjskich okrętów wojennych. Zazwyczaj w tym akwenie przemieszcza się jedna lub dwie jednostki.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości