TVN24 | Świat

Historyczny krok szwedzkich parlamentarzystów. Komisje nie wykluczają drogi do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Komisje szwedzkiego parlamentu za możliwością wejścia do NATO
DVIDSHUB.NETKomisje szwedzkiego parlamentu za możliwością wejścia do NATO

Do strategii bezpieczeństwa Szwecji może zostać wpisane wstąpienie tego kraju do struktur NATO – uznały komisje obrony i spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu. Według komentarzy to historyczny krok, zbliżający kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Przyjęty przez parlamentarzystów zapis nie zobowiązuje wprost rządu do starania się o członkostwo w NATO, ale Szwecja ma być gotowa do szybkiego przystąpienia, jeśli nastąpi taka konieczność. Za takim określeniem szwedzkiej polityki bezpieczeństwa opowiedziały się opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Kluczowym dla zdobycia większości w tej kwestii była zmiana stanowiska Szwedzkich Demokratów, którzy dotychczas byli przeciwnikami członkostwa Szwecji w NATO. Według rzecznika ds. obronności tej partii Rogera Richtoffa "chodzi jedynie o wskazanie opcji NATO". - Chcemy ułatwić naszą współpracę z Finlandią, która dopuszcza w swojej polityce bezpieczeństwa sojusz z NATO - podkreślił Richtoff.

Ćwiczenia szwedzkiego pułku czołgów ze Skaraborga Sweden's MEDEVAC

Krok w kierunku NATO

Decyzję komisji parlamentarnych skrytykowała szefowa MSZ Szwecji Ann Linde. Według niej może ona mieć negatywne konsekwencje, a decyzje w kwestiach bezpieczeństwa powinny być podejmowane wspólnie, dużą większością głosów. Oprócz rządzącej Szwecją Partii Robotniczej - Socjaldemokraci, przeciwna zapisowi o możliwości wstąpienia do NATO jest również Partia Ochrony Środowiska - Zieloni oraz Partia Lewicy.

Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja komisji parlamentarnych jest historyczna i może być pierwszym krokiem do przystąpienia kraju do Sojuszu.

Głosowanie w izbie parlamentu nad szwedzką strategią bezpieczeństwa zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji. Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy mówiące o tym, że Szwecja jest krajem neutralnym. Przypieczętowaniem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi. Szwecja zobowiązała się udzielić pomocy partnerom lub też oczekuje od nich wsparcia w przypadku ataku zbrojnego lub katastrofy naturalnej.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Sweden's MEDEVAC