Szwecja bliska zawarcia kontraktu na zakup rakiet Patriot

TVN24

Szwecja bliska zawarcia kontraktu na zakup rakiet Patriot (na nagraniu strzelanie z systemów Patriot podczas ćwiczeń)US DoD
wideo 2/5

Szwecja może w ciągu kilku tygodni podpisać umowę w sprawie zakupu produkowanych przez amerykańską firmę Raytheon rakiet przeciwlotniczych Patriot - poinformował w środę Reuters, powołując się na szwedzkie władze.

- Prowadzimy obecnie negocjacje z USA w sprawie Patriotów i zwrócimy się teraz do rządu o zezwolenie na podpisanie kontraktu - powiedział Joakim Lewin, przedstawiciel szwedzkiego urzędu zaopatrywania sił zbrojnych FMV. Kontrakt ma mieć na razie wartość około 10 miliardów koron szwedzkich (1,13 miliardów dolarów), ale zawiera opcję rozszerzenia dostaw do łącznie 300 rakiet, co zwiększyłoby całość kosztów do około 3 miliardów dolarów. Rozpoczęcie dostaw spodziewane jest w roku 2021. Szwedzki rząd ma do 10 sierpnia czas na zatwierdzenie umowy. W styczniu bieżącego roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup przez Szwecję czterech jednostek ogniowych pocisków Patriot wraz ze 100 pociskami MIM-104E i 200 pociskami PAC-3, czego koszt wraz z usługami towarzyszącymi szacuje się na 3,2 miliardy dolarów.

Patrioty też w Polsce

Pod koniec marca szef polskiego MON Mariusz Błaszczak, w obecności między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".

Za system Patriot, razem z systemem zarządzania polem walki, zapłacimy w tej fazie 4 miliardy 750 milionów dolarów.

Zestawy dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ubiegłego roku, Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji.

Autor: ads/tr / Źródło: PAP