Świat

Przywódca rady muzułmanów na celowniku Szwajcarów. Za radykalne poglądy

Świat


Szwajcarska prokuratura generalna poinformowała w sobotę, że wszczęto postępowanie przeciw jednemu z przywódców Centralnej Rady Islamu zrzeszającej szwajcarskich muzułmanów. Naim Cherni oskarżany jest o propagowanie radykalnej ideologii islamskiej.

Cherni, mający 23 lub 24 lata Niemiec, udał się w październiku do Syrii, gdzie przeprowadził wywiady z przywódcami różnych radykalnych ugrupowań islamskich i udostępnił 40-minutowy zapis tych rozmów.

Nie odciął się od ekstremistów

Według prokuratora generalnego Michaela Laubera przedstawił on nagranie "w celach propagandowych, (...) nie dystansując się" od działalności ekstremistów w Syrii.

Przywódcy szwajcarskiej Centralnej Rady Islamu nie byli w stanie skomentować tych informacji w sobotę, zapowiedzieli jednak, że zajmą stanowisko w poniedziałek. W ubiegłą sobotę szwajcarskie władze poinformowały, że w piątek w okolicach Genewy aresztowano dwóch obywateli Syrii podejrzanych o produkcję, ukrywanie i transport materiałów wybuchowych. Prokurator generalny wszczął też postępowania przeciw 46 osobom, których tożsamość nie została ujawniona, podejrzanym o złamanie zakazu dotyczącego przynależności do takich organizacji, jak Państwo Islamskie czy Al-Kaida. Szwajcarskie prawo ściga "wszystkie osoby, które w Szwajcarii usiłują uczestniczyć w działalności terrorystycznej motywowanej dżihadyzmem lub wspierają taką działalność za pomocą propagandy" - podaje AFP.

Autor: ToL / Źródło: PAP