Szwajcaria. "Serce" działalności szpiegowskiej. "W placówkach Rosji działa kilkudziesięciu jej oficerów"

Źródło:
PAP

Nowy szef szwajcarskiej Federalnej Służby Wywiadowczej (FIS) przyznał, że w rosyjskich placówkach dyplomatycznych na terytorium Szwajcarii działa kilkudziesięciu oficerów wywiadu. Christian Dussey w wywiadzie z portalem dziennika Tages-Anzeiger podkreślił, że zagrożenie obcą działalnością szpiegowską w Szwajcarii rosło w ostatnich latach.

Jak wyjaśnił Christian Dussey - nowy szef szwajcarskiej Federalnej Służby Wywiadowczej (FIS) - wojna w Ukrainie "zasadniczo zmienia sytuację bezpieczeństwa na kontynencie europejskim". Mamy do czynienia z "wielką potęgą, która wykorzystuje wojnę jako instrument polityki państwowej" – dodał.

Christian Dussey pracował w Moskwie od 2000 do 2004 roku, jednak osobiście nie spotkał się z Władimirem Putinem. Jak wspominał, rosyjski przywódca był w tamtym czasie postrzegany jako "nadzieja".

- Był następcą Borysa Jelcyna, a wszyscy w tamtym czasie chcieli zobaczyć nową Rosję. To był inny czas. Doświadczyliśmy (ataków terrorystycznych w USA z) 11 września 2001 roku, co oznaczało również zmianę paradygmatu dla Moskwy. Współpraca między Rosją a USA była w tym czasie bardzo bliska – zaznaczył Dussey.

Dussey: Genewa pozostaje sercem działalności szpiegowskiej

To, że Rosja się zmienia, stało się jasne podczas przemówienia rosyjskiego przywódcy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w 2007 roku. - Dla Władimira Putina upadek Związku Radzieckiego był największą katastrofą XX wieku. Nigdy nie należy zapominać, że geografia, historia i interesy danego kraju są niezmienne, bez względu na to, który przywódca jest u władzy – podkreślił szef FIS.

Rosja rozwinęła silną działalność szpiegowską w SzwajcariiReuters

Jak potwierdził Dussey, szefostwo FIS "zawsze utrzymywało osobiste kontakty z szefami rosyjskich służb specjalnych". - FIS ma ponad stu partnerów za granicą. Kontakty nie opierają się na przyjaźniach, ale są determinowane przez interesy. Wszystkie kontakty, jakie mamy z partnerami, są akceptowane przez Radę Federalną. Nie decydujemy o tym sami - wyjaśnił.

Jak przyznał, w ostatnich latach Rosja rozwinęła silną działalność szpiegowską w Szwajcarii. - Genewa pozostaje sercem działalności szpiegowskiej w Szwajcarii i wiemy, że w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Rosji działa kilkudziesięciu jej oficerów. Z drugiej strony od początku wojny realnie wzrosło zagrożenie cybernetyczne - podkreślił.

Szef szwajcarskiego wywiadu o rosnącym ekstremizmie

- Oprócz wojny w Ukrainie bezpieczeństwu Europy zagraża rosnący ekstremizm – ocenił Dussey. Nadal wysokie pozostaje zagrożenie terrorystyczne, szczególnie ze strony dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie oraz jej zwolenników.

- Zagrożenie ze strony Al-Kaidy również pozostaje aktualne, jednak jest ono obecnie bardziej rozproszone, od 2020 roku w coraz większym stopniu opiera się na jednostkach działających osobno. W dłuższej perspektywie należy jednak oczekiwać, że lokalne ugrupowania powiązane z tak zwanym Państwem Islamskim, szczególnie w krajach afrykańskich, odzyskają siły - podkreślił.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters