TVN24 | Świat

Delegacje USA i Rosji spotkały się w Genewie. Dyskusja na temat stabilności strategicznej

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Wysłannicy USA i Rosji spotkali się w Genewie. Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że rozmowy były "profesjonalne i merytoryczne". Zadowolenie z przebiegu dyskusji wyraził także wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Dyskusja dotyczyła stabilności strategicznej

Rozmowy wysłanników Waszyngtonu i Moskwy odbyły się w siedzibie amerykańskiej misji dyplomatycznej w Genewie, a delegacjom przewodniczyli zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman i wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Był to pierwszy od prawie roku bezpośredni dialog obu stron, dotyczący stabilności nuklearnej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według agencji TASS Riabkow wyraził zadowolenie z przebiegu dyskusji na temat złagodzenia napięć między największymi światowymi potęgami nuklearnymi i zaznaczył, że Stany Zjednoczone "wykazały gotowość do konstruktywnego dialogu". Z kolei rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że rozmowy były "profesjonalne i merytoryczne".

Price sprecyzował, że strona amerykańska na spotkaniu przedstawiła swoje priorytety polityczne, "perspektywy rozwoju nowych kontroli zbrojeń nuklearnych" oraz zaproponowała format dalszych rozmów. Rzecznik Departamentu Stanu zdradził także, iż kolejna runda rozmów zaplanowana została na wrzesień.

Biden i Putin zmierzają do "kontroli zbrojeń i redukcji ryzyka"

Agencja Reutera przypomina, że powrót do rozmów o stabilności strategicznej uzgodnili prezydenci USA i Rosji Joe Biden i Władimir Putin podczas ich spotkania w Genewie, które odbyło się 16 czerwca. Obaj przywódcy we wspólnym oświadczeniu zapewnili wówczas, że chcą "położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i redukcji ryzyka".

"Niedawne przedłużenie traktatu Nowy START jest przykładem naszego zaangażowania w kontrolę zbrojeń nuklearnych. Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można jej prowadzić" - oświadczyli wspólnie 16 czerwca w Genewie obaj prezydenci.

Biden i Putin zapewnili także wtedy, że "Stany Zjednoczone i Rosja wspólnie podejmą w najbliższej przyszłości zintegrowany dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, który będzie przemyślany i solidny. Poprzez ten dialog będziemy starali się położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka konfliktów zbrojnych".

Rosyjskie obawy w sprawie modyfikacji amerykańskich ciężkich bombowców

Z dziennikarzami w Genewie rozmawiał Andriej Baklicki, pracownik naukowy w Centrum Zaawansowanych Studiów Amerykańskich w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych, który powiedział, że "obie strony zaczynają praktycznie od zera". - To było pierwsze spotkanie, przywitanie i próba ustalenia podstawowych zagadnień – mówił.

Jako przykład spraw do omówienia podał obawy Rosji związane z rozwojem amerykańskiego arsenału nuklearnego. - Rosja nadal ma obawy związane z amerykańską modyfikacją ciężkich bombowców i wyrzutni do pocisków balistycznych, i to już od jakiegoś czasu - sprecyzował Baklicki.

Autor:asty//now

Źródło: PAP