Świat

Szwajcar jedzie na Kreml rozmawiać z Putinem o "okrągłym stole"

Świat

Szwajcar jedzie na Kreml rozmawiać z Putinem o "okrągłym stole"
tvn24Rozmowy odbędą się w środę w Moskwie

Prezydent Rosji Władimir Putin i rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter mają w środę omówić w Moskwie koncepcje "okrągłych stołów", pod egidą OBWE, w sprawie Ukrainy.

Poinformowała o tym w niedzielę kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowie telefonicznej z rosyjskim prezydentem. Kreml ogłosił, że Burkhalter uda się 7 maja do Moskwy, aby postarać się "załagodzić napięcia na Ukrainie". W czasie rozmów Burkhaltera i Putina "ma być omawiane przede wszystkim zorganizowanie okrągłych stołów, pod patronatem OBWE, które mają ułatwić dialog narodowy przed wyborami prezydenckimi", zaplanowanymi na Ukrainie na 25 maja - przekazała rzeczniczka niemieckiej kanclerz Christiane Wirtz.

Steinmeier chce drugiej "Genewy"

Wcześniej szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier opowiedział się za zwołaniem w Genewie drugiej międzynarodowej konferencji w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Steinmeier powiedział w wywiadzie dla pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej ARD, że zabiega o to, by po pierwszym spotkaniu genewskim zorganizować kolejne, na którym "wreszcie przyjęte zostaną jasne ustalenia, jak zatrzymać ten konflikt i krok po kroku wdrożyć rozwiązania polityczne". Według USA i UE Ukraina spełniła ustalenia genewskie, natomiast nie uczynili tego prorosyjscy separatyści, którzy okupują budynki administracji w ok. 10 miastach na wschodzie Ukrainy.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: db//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: