"Zagrożenie ze strony brutalnych grup ekstremistycznych pozostaje wysokie"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Kapitol odgrodzony od reszty Waszyngtonu wysokim płotemTVN24
wideo 2/12
TVN24Kapitol odgrodzony od reszty Waszyngtonu wysokim płotem

Chuck Schumer, przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie USA powiedział, że zagrożenie ze strony brutalnych grup ekstremistycznych pozostaje wysokie. Odniósł się w ten sposób do sytuacji po środowym szturmie na Kapitol zwolenników prezydenta Donalda Trumpa.

Chuck Schumer przekazał w oświadczeniu, że rozmawiał w sobotę z dyrektorem FBI Christopherem Wrayem, aby wezwać go do - jak to ujął - "nieustannego ścigania" napastników.

Tragiczny finał zamieszek

- Zagrożenie ze strony brutalnych grup ekstremistycznych pozostaje wysokie, a kilka następnych tygodni będzie miało kluczowe znaczenie dla naszego procesu demokratycznego, z nadchodzącą inauguracją na Kapitolu, podczas której zaprzysiężony zostanie prezydent elekt Joe Biden i wiceprezydent elekt Kamala Harris - powiedział demokrata.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

6 stycznia urzędujący prezydent Donald Trump zachęcał swoich zwolenników do marszu na Kapitol, powtarzając przy tym niepoparte dowodami twierdzenia, że listopadowe wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Tłum wtargnął do Kongresu w trakcie procedury zatwierdzania rezultatów wyborczych przez parlamentarzystów.

Zamieszki na Kapitolu zakończyły się tragicznie - zginęło pięć osób, w tym kobieta, która została postrzelona przez funkcjonariusza straży Kapitolu, oraz policjant Brian Sicknick, który poniósł śmierć na skutek uderzenia gaśnicą w głowę.

W najbliższy poniedziałek Partia Demokratyczna w Izbie Reprezentantów USA ma przedłożyć artykuły impeachmentu prezydenta Trumpa, oskarżając go o "podżeganie do powstania". W stolicy USA do 21 stycznia obowiązuje stan wyjątkowy.

Zamieszki pod Kapitolem. Komentarze

Mosbacher o wydarzeniach na Kapitolu: był to mroczny ponury i smutny dzieńTVN24
wideo 2/12

Autor:pqv//now

Źródło: PAP