Szpiegowali przeciw USA, w Moskwie podjęto ich z honorami. "Kubańska Piątka" u Ławrowa

Ławrow podjął "Kubańską Piątkę"mid.ru

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie z członkami "Kubańskiej Piątki" - siatki szpiegowskiej działającej w USA w latach 90. Ławrow ocenił, że normalizacja stosunków z Kubą to wyraz uświadomienia sobie przez USA bezcelowości sankcji.

W ocenie Rosji "proces normalizacji stosunków między Kubą i USA odzwierciedla uświadomienie sobie przez naszych amerykańskich kolegów, że nie mają perspektyw jakiekolwiek sankcje, wyznawanie podwójnych standardów w sferze praw człowieka, i że ta linia jest skazana na porażkę, nie tylko wobec Kuby, ale i reszty świata" - powiedział Ławrow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Członkowie "Kubańskiej Piątki": Fernando Gonzales, Rene Gonzalez, Ramon Labanino, Antonio Guerrero i Gerardo Hernandez przebywają z wizytą w Moskwie. W poniedziałek wzięli udział w obchodach 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej. - W naszych kontaktach z Amerykanami konsekwentnie zabiegaliśmy o wasze uwolnienie. Dla wielu staliście się symbolem niezłomności, sprzeciwu, walki o suwerenność kraju, o jego życiowe interesy, o utrzymanie tożsamości narodu kubańskiego i prawa do własnego modelu rozwoju - powiedział Ławrow na spotkaniu z Kubańczykami. Dodał: - Widzimy, że zgodnie z tymi właśnie zasadami, poszanowaniem i bronieniem ich, przebiega proces normalizacji stosunków między USA i Kubą. Szef MSZ Rosji skrytykował również, jak to określił, "próby pisania na nowo historii i wyników II wojny światowej". Nie podał szczegółów.

Cała piątka jest na Kubie bohateramiBarryNL | domena publiczna

Kubańscy szpiedzy

Członkowie "Kubańskiej Piątki" (grupę tę nazywano również "Siatką Os"), działali na Florydzie w środowisku kubańskich emigrantów. Zostali aresztowani po kilku latach działalności, w 1998 roku i skazani w Miami w 2001 roku za działalność szpiegowską na rzecz obcego państwa. Na ich procesie świadkowie potwierdzili, że Kubańczycy zdołali przeniknąć do siedziby Południowego Dowództwa Armii USA na Florydzie oraz infiltrowali środowiska kubańskiej emigracji w USA, wrogie wobec rządu kubańskiego.

Tymczasem Hawana utrzymywała, że jej agenci swą działalnością nie zagrażali interesom Stanów Zjednoczonych, lecz jedynie monitorowali przygotowania do zamachów terrorystycznych na terenie Kuby w rodzaju ataków bombowych na hotele turystyczne na wyspie. Na procesie w Miami najwyższy wyrok z całej piątki Kubańczyków otrzymał Hernandez, skazany na dożywotnie więzienie. Dzięki jego informacjom wywiadowczym przekazanym do Hawany kubańskie lotnictwo rządowe zestrzeliło kilka samolotów pilotowanych przez kubańskich emigrantów, z których zrzucano ulotki skierowane do ludności Kuby. Czterej piloci tych samolotów zginęli. Trzech członków "Kubańskiej Piątki", w tym Hernandeza, Amerykanie zwolnili w ramach rozpoczętego w 2014 roku procesu normalizacji stosunków z Hawaną. Dwóch członków grupy zostało zwolnionych wcześniej, po odbyciu wyroków i wróciło na Kubę, gdzie przyjęto ich jak bohaterów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mid.ru

Tagi:
Raporty: