Świat

Szojgu: Rosja i Białoruś rozszerzą manewry wojskowe "w odpowiedzi na nowe zagrożenia"

Świat

mil.ruRosjanie chcą mocno współpracować z Białorusią

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, przebywający w Mińsku na rozmowach o rozwijaniu współpracy militarnej w ramach Związku Białorusi i Rosji, powiedział, że Moskwa i Mińsk w 2015 r. przeprowadzą rozszerzone manewry wojskowe. Wszystko ze względu na "nowe zagrożenia" dla Państwa Związkowego (ZBiR), które - jak podejrzewa szef resortu - mogą się pojawić, choćby ze strony Ukrainy, z której Zachód chce stworzyć "przednie rubieże nacisku" na te dwa kraje.

Szojgu zapowiedział w stolicy Białorusi, że głównymi manewrami zaplanowanymi na przyszły rok będzie rosyjsko-białoruska "Tarcza Związku-2015". Ćwiczenia odbędą się na terenie obu krajów współtworzących Państwo Związkowe ZBiR i będą głównym wydarzeniem w zakresie przygotowań sił zbrojnych obu krajów.

Wielkie manewry niedaleko Polski?

Szojgu dodał, że program ćwiczeń zaplanowanych już na początku roku teraz został poszerzony w związku ze „zmieniającą się sytuacją u naszych granic i generalnie na świecie”. - Chcielibyśmy przećwiczyć wiele praktycznych działań na wypadek powstania nowych zagrożeń dla Państwa Związkowego – stwierdził.

Zapowiedział też, że w 2015 r. na białoruskim lotnisku w Bobrujsku rozpocznie pełnienie dyżuru bojowego 12 samolotów wojskowych Su-27, dwie szkoleniowe maszyny Su-27 oraz cztery wojskowe śmigłowce Mi-8. Poinformował również, że do końca bieżącego roku Rosja zakończy przekazywanie Białorusi czterech systemów rakietowych S-300.

Ukraina to "zagrożenie" dla Rosji i Białorusi

Minister obrony Rosji mówił wprost o tym, że problem dla Rosji i Białorusi stanowi Ukraina i zaangażowanie w działania na niej państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

- W istocie prozachodnie siły dążą do stworzenia w tym kraju przednich rubieży nacisku na Państwo Związkowe oraz wywarcia wpływu na stabilny rozwój Rosji i Białorusi – oznajmił Szojgu. Nie omieszkał przypomnieć, że „USA i UE sprowokowały odsunięcie od władzy prawowitego prezydenta tego kraju i lekkomyślnie wspierają działania Kijowa w sferze siłowych represji wobec osób niezadowolonych z nowej władzy”.

Autor: adso/kka/kwoj / Źródło: Ria Novosti, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości