Świat

Szkoci się dzielą. Królowa Elżbieta liczy na pomoc Kościoła

Świat

Aktualizacja:
ShutterstockSzkocja będzie niepodległa?

Królowa brytyjska Elżbieta w przesłaniu do Kościoła Szkocji, podkreśliła rolę, jaką może on odegrać, pomagając uleczyć podziały. Wywołuje je coraz bardziej zaciekła debata w sprawie niepodległości Szkocji.

Królowa, która w 2012 roku obchodziła 60-lecie panowania, nie wypowiadała się publicznie w debacie na temat tego, czy Szkocja po 307 latach pozostawania w unii z Anglią powinna wyjść ze Zjednoczonego Królestwa.

Nawet jeśli większość Szkotów zagłosuje we wrześniu za niepodległością, to - jak oświadczył szkocki przywódca Alex Salmond - chcą oni, aby królowa pozostała głową państwa. Sondaże wskazują na to, że większość Szkotów jest nadal przeciwko niepodległości, ale różnica między dwoma obozami stopniowo maleje, a temperatura dyskusji rośnie.

Proces pojednania

Kościół Szkocji podkreślił, że potrzebny jest teraz proces pojednania, który zapobiegnie pogłębianiu się podziałów, które będą szkodziły po referendum szkockiemu społeczeństwu.

W przesłaniu królowa napisała: - W tym doniosłym roku referendum modlimy się, aby niezależnie od wyników ludzie wiary i ludzie dobrej woli mogli razem pracować dla dobra społecznego Szkocji. Uznajemy także doniosłą rolę, jaką Kościół może odegrać w jednoczeniu Szkotów, w łagodzeniu podziałów i trosce o interesy najsłabszych. Zwolenników niezależności Szkocji od Anglii motywuje w znacznej mierze niezgoda na narzucane przez Londyn rozwiązania ustawodawcze, gospodarcze i socjalne, które stopniowo pogarszają sytuację mniej zamożnych warstw ludności.

Program "Tu Europa" o Szkocji

"Tu Europa" - 19 kwietnia
"Tu Europa" - 19 kwietniatvn24

Autor: MAC\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: