Świat

Szkoci chcą się oderwać od Zjednoczonego Królestwa

Świat


W piątek w Edynburgu zainaugurowano kampanię mającą przekonać społeczeństwo Szkocji do oderwania się od Zjednoczonego Królestwa. Referendum w sprawie niepodległości planowane jest na październik 2014 roku.

Kampania zatytułowana "Przyszłość Szkocji w rękach Szkotów" kierowana jest przez ponadpartyjne lobby proniepodległościowe "Yes Scotland". W jego skład wchodzą politycy rządzącej nacjonalistycznej Szkockiej Partii Narodowej (SNP), biznesmeni oraz celebryci.

W piątkowym spotkaniu inauguracyjnym wziął udział pierwszy minister autonomicznego rządu Szkocji Alex Salmond, który zaapelował o 1 mln podpisów pod deklaracją

"Sednem kampanii nie jest separatyzm, ani chęć rozbicia Zjednoczonego Królestwa" Nicola Sturgeon

Zdaniem szkockiej polityk, niepodległa Szkocja wzięłaby na siebie część brytyjskiego deficytu finansów publicznych (w proporcji do liczby ludności) oraz mogłaby zaciągać dług na międzynarodowych rynkach na tych samych zasadach i według tych samych niskich stawek oprocentowania, co Wielka Brytania.

Co prawda niepodległość jest dla szkockich narodowców celem nadrzędnym, ale zanosi się na to, że dadzą Szkotom wybór: czy chcą niepodległości, czy też zwiększenia zakresu decentralizacji. Ich plany przewidują też dopuszczenie do udziału w referendum 16- i 17-latków, a więc osób niemających prawa głosowania w wyborach ogólnonarodowych i samorządowych.

Tylko 33 procent Szkotów chce niepodległości

Nacjonalistom sprawującym od maja 2011 roku samodzielne rządy w Szkocji niełatwo będzie przekonać szkocką opinię publiczną. Z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka YouGov wynika, że za niepodległością gotowych byłoby głosować tylko 33 proc. Szkotów.

Wątpliwości mają nawet sami wyborcy SNP - tylko 58 proc. spośród tych, którzy głosowali na tę partię w 2011 roku, chce poprzeć niepodległość w referendum. Wielu z nich obawia się bowiem negatywnych konsekwencji finansowych secesji.

Unia Anglii i Szkocji, która sięga aż 1707 roku, powstała w wyniku decyzji parlamentów obu krajów. Szkoci odzyskali parlament w Edynburgu w 1999 roku. Szkocja i reszta Zjednoczonego Królestwa mają wspólnotą walutę, politykę zagraniczną, politykę obronną, system świadczeń socjalnych oraz głowę państwa.

Źródło: PAP