Świat

Szewczuk nowym prezydentem Naddniestrza

Świat

Aktualizacja:
Zserghei, cc by-saWybory prezydenckie w Mołdawii wygrał Jewgienij Szewczuk

Były przewodniczący parlamentu Jewgienij Szewczuk wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Naddniestrzu, separatystycznym regionie Mołdawii, uzyskawszy 73,88 proc. głosów - wynika ze wstępnych wyników ogłoszonych w poniedziałek przez Centralną Komisję Wyborczą.

43-letni Szewczuk pokonał w drugiej turze obecnego przewodniczącego parlamentu, popieranego przez Moskwę Anatolija Kaminskiego, który zdobył ok. 20 proc. głosów.

Pierwsza tura

Pierwsza tura tegorocznych wyborów odbyła się 11 grudnia. Szewczuk i Kaminski zajęli pierwsze i drugie miejsce w pierwszej turze, zdobywając - odpowiednio - 38,55 proc. i 26,3 proc. głosów. Dotychczasowy prezydent Igor Smirnow otrzymał 24,66 proc. głosów i nie wszedł do drugiej tury.

Naddniestrze - zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii - na początku lat 90. wypowiedziało posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyło niemal pełną niezależność. Ma własnego prezydenta, armię, policję, urzędy podatkowe i walutę. Jego niepodległości nie uznało żadne państwo, w tym Rosja, choć ta ostatnia wspiera je gospodarczo i politycznie.

mn/iga/k

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zserghei, cc by-sa