Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 4 czerwca

Autor:
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Ulicami Warszawy przejdzie marsz, który ma być protestem i mobilizacją przed wyborami. W Turcji Recep Tayyip Erdogan rozpoczął trzecią kadencję prezydencką. Na froncie walki z najeźdźcami z Rosji zginął 22-letni Mykola Zhydkov, który jesienią zeszłego roku zawiesił piłkarską karierę w klubie Węgrzcanka Węgrzce Wielkie z Małopolski i wrócił do Ukrainy bronić kraju. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Marsz 4 czerwca

Marsz rozpocznie się o godzinie 12 w okolicach placu Na Rozdrożu w sąsiedztwie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestnicy zgromadzenia przejdą Alejami Ujazdowskim w kierunku placu Trzech Krzyży. Dalej przetną rondo de Gaulle'a i przejdą Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. Przy Kolumnie Zygmunta nastąpi kulminacyjny moment manifestacji. Wówczas do zgromadzonych przemówią m.in. Donald Tusk oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Do udziału w manifestacji "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" w połowie kwietnia wezwał szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Oprócz polityków opozycji swoje uczestnictwo w marszu zapowiadają osoby ze świata kultury, mediów, działacze opozycji z czasów PRL, m.in.: aktorzy Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, aktorka Krystyna Janda, satyryk Krzysztof Materna, dziennikarz Wojciech Mann, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w III RP profesor Adam Strzembosz, były prezydent Lech Wałęsa oraz polityk i jeden z byłych liderów Solidarności Władysław Frasyniuk. Do wzięcia udziału w marszu zachęcał również Stanisław Tym.

Relacje z marszu 4 czerwca od 12:00 także na antenie TVN.

Trasa marszu 4 czerwcaGoogle Earth/TVN24

2. Śmierć ukraińskiego żołnierza, który do niedawna był piłkarzem w polskim klubie

22-letni Mykola Zhydkov grał w klubie Węgrzcanka Węgrzce Wielkie z Małopolski od 2020 roku. O jego śmierci poinformował ukraiński resort obrony. "Zginął w obronie swojej ojczyzny" - przekazano. Ministerstwo poinformowało, że Zhydkov przerwał karierę sportową jesienią 2022 roku, gdy wrócił na Ukrainę i wstąpił w szeregi sił obronnych. Tragiczną śmierć swojego zawodnika potwierdziła także Węgrzcanka.

3. Recep Tayyip Erdogan rozpoczął trzecią kadencję

Recep Tayyip Erdogan złożył w sobotę przed Wielkim Zgromadzeniem Narodowym Turcji przysięgę, rozpoczynając trzecią kadencję prezydencką. Wieczorem ogłosił skład nowego rządu.

Kadencja prezydenta – który w przeprowadzonej w poprzednią niedzielę drugiej turze wyborów zdobył ponad 52 procent głosów – potrwa pięć lat. Erdogan został zaprzysiężony przez tymczasowego marszałka tureckiego parlamentu Devleta Bahcelego, lidera wchodzącej w skład koalicji rządzącej Partii Narodowego Działania (MHP).

4. Nie "Bohemian Rhapsody", ale "Mongolian Rhapsody"? Przebój zespołu Queen miał nazywać się inaczej

Na aukcję domu Sotheby's przekazano 1500 osobistych przedmiotów związanych z Freddiem Mercurym. Wśród nich pojawił się napisany na papeterii linii lotniczej, odręczny, szczegółowy tekst piosenkarza do klasyka zespołu z 1975 roku - "Bohemian Rhapsody". Na jednej z piętnastu stron rękopisu Mercury napisał u góry "Mongolian Rhapsody", jednak przekreślił pierwsze słowo i zastąpił je tym znanym - "Bohemian".

Tekst jest napisany na papeterii nieistniejącej już linii lotniczej British Midland z kalendarzem. Wartość oszacowano na od 800 tys. do 1,2 mln funtów - co czyni rękopis jednym z najdroższych przedmiotów na aukcji "Freddie Mercury: A World of His Own".

Roboczy tekst "Bohemian Rhapsody"Sotheby's

5. Leo Messi wygwizdany na koniec występów w PSG

Argentyński gwiazdor został wygwizdany przez paryską publiczność przed rozpoczęciem swojego ostatniego meczu w barwach stołecznego klubu. O tym, że Messi żegna się z Paryżem, poinformował w czwartek trener Christophe Galtier. Informację przed sobotnim meczem z Clermont Foot potwierdził sam klub.

Messi, który ma na koncie 21 goli i 20 asyst dla PSG we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie, a łącznie uzyskał 32 bramki w 74 występach, przeniósł się do stolicy Francji z Barcelony w 2021 roku, podpisując wówczas dwuletni kontrakt. W Paryżu Argentyńczyk nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Drużyna wprawdzie zdobyła dwukrotnie mistrzostwo kraju, ale nie odniosła sukcesów w Lidze Mistrzów. W tym sezonie paryżanie odpadli już w 1/8 finału, wyeliminowani przez Bayern Monachium.

6. Turystka znalazła na plaży ząb mastodonta

Turystka podczas spaceru na plaży w Kalifornii dokonała niezwykłego odkrycia. Jej oczom ukazał się ząb mastodonta, czyli wymarłego gatunku podobnego do słonia, który mógł spacerować na tamtym obszarze nawet kilka milionów lat temu.

Naukowcy ustalili, że trzonowiec należał do jednego z pięciu znanych gatunków mastodonta, i zarazem najnowszego, który został nazwany - Mammut pacificus. Mastodonty występowały w Kalifornii w okresie od około pięciu milionów w epoce miocenu do 10 tysięcy lat temu w plejstocenie, ale znacznie bardziej rozpowszechnione były na wschodzie Ameryki Północnej.

Ząb mastodonta znaleziony pod koniec maja na plaży w KaliforniiSanta Cruz Museum of Natural History
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości