Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 18 maja. Krecz Świątek, chaos w Ekwadorze, raport o wolności mediów w Polsce

Źródło:
PAP

Iga Świątek z powodu kontuzji skreczowała w ćwierćfinale turnieju WTA w Rzymie. Komisja Parlamentu Europejskiego opublikowała raport na temat wolności mediów w Polsce. Z kolei w Ekwadorze tamtejszy prezydent Guillermo Lasso rozwiązał jednoizbowy parlament. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Świątek skreczowała

Iga Świątek z powodu kontuzji skreczowała w meczu z Kazaszką Jeleną Rybakiną w ćwierćfinale turnieju WTA w Rzymie. Polska tenisistka zeszła z kortu przy stanie 2:2 w trzecim secie. Pierwszego wygrała 6:2, a w drugim uległa 6:7 (3-7).

Po drugim secie Świątek poprosiła o przerwę medyczną i na kort wróciła z zabandażowanym udem. Początkowo wydawało się, że wszystko jest w porządku, ale po kilkunastu minutach trzeciego seta zdecydowała się zrezygnować.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mordercza walka, później silny ból. Świątek poddała mecz

Wiadomo, co dolega Idze Świątek. Informacje ze sztabu

2. Były premier Pakistanu może zostać ponownie aresztowany

Były premier Pakistanu Imran Khan powiedział w środę, że policja otoczyła jego dom i spodziewa się, że wkrótce zostanie ponownie aresztowany.

Khan został aresztowany 9 maja w związku z zarzutami o korupcję. Zdarzenie to wywołało falę protestów i przemocy, która pogłębiła niestabilność polityczną kraju.

3. Komisja Parlamentu Europejskiego o wolności mediów w Polsce

Komisja europarlamentu, która pracuje nad unijnym prawem chroniącym media, czerpie z sytuacji w Polsce przykłady rozwiązań, którym trzeba przeciwdziałać - to smutny wniosek po wizycie członków komisji, którzy przyjechali do Polski i spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szefowa komisji PE ostrzega, że jeśli zagrożone są wolne media, zagrożona jest demokracja.

Europosłowie zwrócili uwagę na to, że KRRiT zauważa problem z pluralizmem tylko w mediach prywatnych, nigdy w publicznych. - Media są pewnego rodzaju strażnikiem. Nie można przedstawić mediów niezależnych jako mediów opozycyjnych. To nie służy w żadnym stopniu demokracji - powiedziała Sabine Verheyen.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja PE oceniła wolność mediów w Polsce

4. Prezydent Ekwadoru rozwiązał parlament

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso rozwiązał jednoizbowy parlament tego kraju tzw. Zgromadzenie Narodowe. Wcześniej izba uruchomiła procedurę odwołania szefa państwa, związanego z liberalnym ruchem Creo.

Podczas ogłaszania rozwiązania izby Lasso zapowiedział rychłe przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Dodał, że podjął decyzję z powodu "poważnego kryzysu politycznego", którego doświadcza Ekwador.

5. Nocna prohibicja w Krakowie

Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie "ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży". Od 1 lipca bieżącego roku w sklepach na terenie całego miasta sprzedaż alkoholu będzie zakazana od północy do 5.30 rano. Swoją działalność bez zmian będą mogły prowadzić puby i restauracje.

Za uchwałą zagłosowało 32 radnych, pięcioro wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwko. - Jest to rozwiązanie, które na pewno przyniesie efekty, bo kiedy w 2019 roku funkcjonował nieobowiązkowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu w tych samych godzinach, przyniosło to spore efekty - chwali wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

6. Przedłużono umowę zbożową

Umowa zbożowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące - poinformował prezydent Turcji Tayyip Erdogan. Porozumienie miało wygasnąć w czwartek.

Na mocy umowy zbożowej, którą Rosja i Ukraina równolegle zawarły z ONZ i Turcją w lipcu 2022 roku, odblokowany został eksport produktów rolnych z Ukrainy przez porty na południu kraju, bezpiecznymi korytarzami na Morzu Czarnym.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP