Szermierz prezydentem


Na Węgrzech odbyła się uroczyste objęcie urzędu przez nowego prezydenta. Pal Schmitt - dyplomata i dwukrotny mistrz olimpijski w szermierce - mówił w dużej mierze o znaczeniu konstytucji w sprawowaniu urzędu.

- Ramy sprawowania urzędu prezydenckiego wyznacza tekst konstytucji, określa bowiem, co jest najważniejsze: wyrażanie jedności narodowej i ochrona porządku demokratycznego - powiedział Schmitt, któremu dzień wcześniej przekazał urząd ustępujący prezydent Laszlo Solyom.

Jak zaznaczył Schmitt, prezydent musi "na podstawie obecnej i powstającej konstytucji odgrywać rolę równoważącą między partiami parlamentarnymi i różnymi grupami węgierskiego społeczeństwa". Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, "by kraj miał konstytucję i prawa oparte na jak najszerszym porozumieniu narodowym".

Obietnice prezydenckie

Schmitt jest członkiem centroprawicowej partii Fidesz. Jeszcze przed objęciem funkcji Schmitt obiecywał, że nie będzie przeszkodą w realizacji rządowego programu. Zapowiadał m. in., że skoncentruje się na tworzeniu nowych miejsc pracy, bezpieczeństwie energetycznym oraz wspieraniu Węgrów mieszkających w krajach ościennych.

Funkcje reprezentacyjne

Na Węgrzech prezydent pełni głównie funkcje reprezentacyjne.

Ramy sprawowania urzędu prezydenckiego wyznacza tekst konstytucji, określa bowiem, co jest najważniejsze: wyrażanie jedności narodowej i ochrona porządku demokratycznego Pal Schmitt

Prezydent mianuje także niektórych kluczowych urzędników, w tym prezesa Narodowego Banku Węgier, który jednakże jest nominowany przez premiera, a także członków Rady Monetarnej (odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej), sędziów i ambasadorów.

Prezydent-sportowiec

68-letni obecnie Pal Schmitt w 1968 i 1972 roku zdobył drużynowo złoty medal w szpadzie na igrzyskach olimpijskich. W latach 1983-1989 był sekretarzem generalnym Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego, a od 1989 do 2010 roku jego prezesem. Należy też do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Od 1993 do 1997 roku Schmitt był ambasadorem w Madrycie, a w latach 1998-2002 w Bernie. W latach 2004-2010 zasiadał w Parlamencie Europejskim. W maju bieżącego roku został wybrany na przewodniczącego parlamentu Węgier, a 29 czerwca na prezydenta kraju.

Portal inforadio.hu poinformował już, że Schmitt po objęciu stanowiska zamierza zwolnić 90 proc. spośród 50 pracowników Kancelarii Prezydenta. Większość już otrzymała wymówienia.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości