Świat

Szefowie MSW w Paryżu: wzmocnić kontrolę na zewnętrznych granicach UE

Świat


Szefowie MSW krajów europejskich oraz prokurator generalny USA Eric Holder opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach UE - głosi wspólna deklaracja wydana po spotkaniu w Paryżu poświęconym walce z terroryzmem.

Gospodarz spotkania, francuski minister Bernard Cazeneuve oświadczył, że jak najszybciej należy podjąć prace, by "wzmocnić, bez zmiany europejskiego prawa, kontrole europejskich obywateli w czasie przekraczania zewnętrznych granic" Unii.

- Wszyscy jesteśmy zgodni w sprawie pogłębionych kontroli pewnych pasażerów na podstawie określonych kryteriów - powiedział Cazeneuve.

Europejscy ministrowie w deklaracji ocenili jako "niezbędną" współpracę z operatorami internetu w celu identyfikowania i bezzwłocznego usuwania z sieci "treści podżegających do nienawiści i terroru".

Zebrani w Paryżu zgodzili się też co do "pilnej potrzeby" wymiany danych europejskich pasażerów lotniczych (tzw. system PNR).

Będzie szczyt w USA

Natomiast Holder, prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA, zapowiedział, że 18 lutego w Waszyngtonie odbędzie się szczyt poświęcony bezpieczeństwu. - Zgromadzimy wszystkich naszych sojuszników, aby omówić sposoby, na jakie możemy przeciwdziałać brutalnemu ekstremizmowi na całym świecie - powiedział dziennikarzom.

Z inicjatywą spotkania wystąpił Cazeneuve w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi w swym kraju, w których w ciągu trzech dni zginęło 17 osób. Polskę reprezentowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło/kka / Źródło: PAP

Raporty: