Szefowa MSZ Kosowa: szef dyplomacji Serbii był jednym z głównych architektów ludobójstwa na Bałkanach

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Spotkanie szefów dyplomacji Serbii i Rosji Ivicy Daczicia i Siergieja Ławrowa
Spotkanie szefów dyplomacji Serbii i Rosji Ivicy Daczicia i Siergieja Ławrowa
Reuters Archive
Reuters ArchiveSpotkanie szefów dyplomacji Serbii i Rosji Ivicy Daczicia i Siergieja Ławrowa

Szefowa dyplomacji Kosowa Donika Gervala skrytykowała obecność ministra spraw zagranicznych Serbii Ivicy Daczicia na zorganizowanej w Londynie dwudniowej konferencji dotyczącej prewencji przemocy seksualnej w trakcie konfliktów zbrojnych. - Był jednym z głównych architektów ludobójstwa na Bałkanach, w szczególności w Bośni i Hercegowinie i Kosowie - powiedziała.

- Minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić był jednym z głównych architektów ludobójstwa na Bałkanach, w szczególności w Bośni i Hercegowinie i Kosowie - powiedziała w poniedziałek Donika Gervala, szefowa dyplomacji Kosowa. - Był prawą ręką Slobodana Miloszevicia w latach 1992-2000 - przypomniała.

Gervala skrytykowała obecność Daczicia na zorganizowanej w Londynie dwudniowej konferencji dotyczącej prewencji przemocy seksualnej w trakcie konfliktów zbrojnych i podważyła sens zapraszania na wydarzenie obecnego ministra spraw zagranicznych Serbii.

Daczić rzecznikiem partii Miloszewicia

Daczić pełnił funkcję rzecznika Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) Miloszevicia, prezydenta będącej częścią Federalnej Republiki Jugosławii Serbii, a następnie samej Republiki.

Ivica Daczić pełnił funkcję rzecznika Socjalistycznej Partii Serbii (SPS) Slobodana MiloszewiciaReuters Archive

Serbskiego przywódcę oskarżono między innymi o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa i nieprzestrzeganie konwencji wojennych podczas konfliktów zbrojnych w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie. Proces Miloszevicia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii umorzono po jego śmierci w haskim więzieniu.

Konferencja w Londynie

Konferencja w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI) ma na celu wzmocnienie globalnej reakcji na przemoc seksualną, zwrócenie uwagi na jej przyczyny, skoncentrowanie się na zapewnieniu sprawiedliwości wszystkim ocalałym i pociągnięciu sprawców do odpowiedzialności.

Jej uczestnicy mają też poruszyć kwestie wspieranie osób, które przeżyły, i dzieci, które urodziły się w wyniku przemocy seksualnej w trakcie konfliktów, w tym poprzez wzmacnianie ich głosu i zwalczanie dotykającej ich stygmatyzacji.

Według udostępnionych przy okazji konferencji badań około 20-30 procent kobiet i dziewczynek na obszarach konfliktów pada ofiarą przemocy seksualnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości