Szefowa MFW: nie czas na odpoczynek


Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu, wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Lagarde mówiła podczas noworocznej konferencji prasowej w czwartek w siedzibie MFW w Waszyngtonie, że "to nie jest czas na odpoczynek".

Kluczowe dziedziny

Chwaląc postęp w niektórych obszarach, Lagarde wskazała na "pogorszenie na polu zatrudniania". Bez pracy jest na świecie aż 200 mln osób, a dwie na pięć z bezrobotnych to młodzi poniżej 25. roku życia. - Władze i politycy muszą się skoncentrować na prawdziwej gospodarce. Muszą się skoncentrować na wzroście, który tworzy miejsca pracy - powiedziała szefowa MFW. - Potrzebujemy wzrostu dla zatrudnienia i zatrudnienia dla wzrostu - dodała.

Lagarde wyraziła zaniepokojenie osłabieniem impetu reform sektora rynków finansowych. - Musimy skończyć reformy sektora finansowego. (...) Czujemy oznaki osłabienia zobowiązań. Nie są już tak kluczowe, jak wcześniej i żałujemy tego - powiedziała. Wskazała opóźnienia m.in. w regulacjach rynku derywatów oraz tzw. shadow banking. - Ważne, by organy regulacyjne, nadzorcze i władzy były odporne na agresywną presję sektora bankowego, by się wycofać z reform - powiedziała. Odnosząc się do eurolandu uznała postęp w działaniach antykryzysowych dotyczących wzmocnienia dyscypliny finansowej. - Ale zapory przeciwpożarowe (czyli mechanizmy ratunkowe eurolandu takie jak fundusze EFSF i EMS oraz skup obligacji przez EBC - red.) jeszcze nie udowodniły, że są operacyjne; potrzebujemy też postępu w unii bankowej - powiedziała Lagarde. Jednocześnie jako "imponujące" oceniła wysiłki budżetowe, by redukować deficyt w Grecji, a także Portugalii - czyli w państwach euro objętych pomocą międzynarodowych kredytodawców, w tym MFW.

Wspólny interes

Mówiąc o Stanach Zjednoczonych Lagarde zaapelowała, by "wszystkie strony współpracowały w interesie narodowym, by uniknąć dalszych błędów politycznych", jakim byłby jej zdaniem brak porozumienia w sprawie podniesienia na czas limitu długu. Jak dotąd republikanie się na to nie zgadzają. Zdaniem Lagarde konieczne jest też porozumienie w sprawie średniookresowej redukcji długu w USA.

Autor: mn/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości