Szef ukraińskiej dyplomacji uspokajał demonstrantów. Przyśpiewką o Putinie

Do protestujących pod ambasadą Rosji w Kijowie wyszedł szef ukraińskiej dyplomacji
Do protestujących pod ambasadą Rosji w Kijowie wyszedł szef ukraińskiej dyplomacji
Hromadske.tv
Andrij Deszczyca jest od lutego szefem ukraińskiej dyplomacji Hromadske.tv

Andrij Deszczyca, ukraiński minister spraw zagranicznych, wyszedł w sobotę do demonstrujących przed ambasadą Federacji Rosyjskiej Ukraińców i prosił ich, by się uspokoili i nie niszczyli mienia należącego do rosyjskiej placówki. Najwyraźniej jednak atmosfera protestu udzieliła się również dyplomacie, który niecenzuralnie zareagował na nazwisko prezydenta Rosji - Władimira Putina. Nagranie szybko trafiło do sieci i stało się przebojem nie tylko na Ukrainie.

Podczas sobotniej demonstracji przed ambasadą Rosji w Kijowie protestujący podpalali opony, przewracali należące do ambasady samochody, rzucali kamieniami i farbą w szyby budynku. Domagali się m.in. zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją i wywiezienia rosyjskich dyplomatów z Ukrainy. Była to reakcja na zestrzelenie ukraińskiego samolotu wojskowego przez prorosyjskich separatystów.

Do demonstrujących wyszedł szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Starał się tłumaczyć, że oburzenie trzeba okazywać w Ługańsku i innych objętych operacją antyterrorystyczną miastach, a nie pod ambasadą Rosji.

- Jestem gotów tu z wami stać i mówić: Rosjo, zabieraj się z Ukrainy! - powiedział Deszczyca do jednej z dyskutujących z nim kobiet. - Putin to chu... - podchwycił niecenzuralną "kibolską" przyśpiewkę, która w ostatnich miesiącach stała się hitem na Ukrainie.

W rozmowie z rosyjską rozgłośnią "Echo Moskwy" Andrij Deszczyca podkreślił, że jego celem było nie dopuszczenie do narastania napięcia i przemocy oraz ochrona budynku ambasady. - Ci ludzie (protestujący - red.) chcieli podpalać ambasadę. Zaproponowaliśmy im, żeby wyrażali swoje zdanie w sposób pokojowy. To się udało. Ambasada pozostała nietknięta - podkreślił Deszczyca.

"Synonim złego człowieka"

Popularna przyśpiewka ultras charkowskiej drużyny futbolowej "Metalist" i "Szachtara Donieck" z niecenzuralnym tekstem stała się w marcu hitem ukraińskiego internetu. Związek wyrazowy trafił nawet do anglojęzycznego internetowego słownika brzydkich wyrazów "Urban Dictionary" jako określenie złego człowieka i synonim Władimira Putina.

Protest i reakcja MSZ

"Władze Ukrainy podjęły wszelkie środki, aby protest odbywający się pod budynkiem ambasady Rosji w Kijowie, przebiegał spokojnie i było zapewnione bezpieczeństwo przedstawicielstwa dyplomatycznego" - zapewniło w nocy z soboty na niedzielę ukraińskie MSZ.

W związku z wydarzeniami przed ambasadą milicja zatrzymała kilka osób. Ministerstwo przypomniało, że w sobotę pod Ługańskiem separatyści zestrzelili samolot, w wyniku czego zginęło 49 ukraińskich żołnierzy. "Oburzenie demonstrantów jednocześnie zostało wykorzystane w celach prowokacyjnych, które nie odpowiadają przyjętym normom stosunków dyplomatycznych i ochrony placówek" - podkreśliło MSZ w Kijowie. Zaznaczyło, że ukraińskie władze natychmiast zareagowały na próby prowokacji.

Ukraińska dyplomacja dodała, że stabilizacja całej sytuacji zależy od gotowości strony rosyjskiej do "zaprzestania wspierania terrorystów i przyczynienia się do wprowadzenia we wschodnich rejonach kraju rozwiązania pokojowego".

Rosja prosi OBWE o interwencję

Rosja nie skomentowała na razie słów ministra Andrija Deszczycy o prezydencie Władimirze Putinie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w sobotę wieczorem zwrócił się natomiast do rotacyjnego przewodniczącego OBWE, prezydenta Szwajcarii Didiera Burkhaltera o interwencję wobec władz Ukrainy w sprawie ataku na ambasadę Federacji Rosyjskiej w Kijowie. O potępienie ataku na jej placówkę dyplomatyczną w ukraińskiej stolicy Rosja zwróciła się też do Rady Bezpieczeństwa ONZ i służby dyplomatycznej Unii Europejskiej.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//kdj / Źródło: Hromadske.tv, PAP, Echo Moskwy

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Peter Pyatochkin