"Nawet jeśli Putina przejedzie samochód, kurs Rosji wobec Ukrainy się nie zmieni"

Władimir Putin dobry na wszystko
Władimir Putin dobry na wszystko
tvn24
tvn24Putin złożył wizytę na Krymie. Władze w Kijowie wyraziły protest

- Rosja Władimira Putina nie jest tak silna, jak niektórym się wydaje. I nie ma znaczenia, kto znajdzie się u sterów rosyjskiej państwowej machiny. Nawet jeśli Putina przejedzie samochód, kurs Rosji wobec Ukrainy się nie zmieni - powiedział ukraińskiej telewizji Hromadske szef amerykańskiego ośrodka analitycznego Stratfor, George Fridman.

Szef Stratfor w rozmowie z telewizją Hromadske wyraził przekonanie, że „Rosja nie jest tak silnym krajem niż jesteśmy wszyscy do tego przyzwyczajeni’.

- Co ciekawe, należy przeanalizować właśnie to, czego Rosja nie robi: nie wysyła sił zbrojnych na dużą skalę w głąb terytorium (Ukrainy – przyp. red.). Przyjęła linię frontu, która została wytyczona i zatrzymała się na niej – mówił szef prywatnej agencji, nazywanej „cieniem CIA”.

"Chybione założenia FSB"

George Fridman uważa, że jednym z przykładów niepowodzeń planu Kremla, dotyczącego dominacji nad Ukrainą, są chybione założenia rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w sprawie prorosyjskich nastrojów na wschodzie Ukrainy.

- Działalność FSB była bardzo nieefektywna. W planach związanych z inwazją Rosji na wschodzie Ukrainy przewidywano, że liczba ludności prorosyjskiej w tym regionie zacznie systematycznie rosnąć. Jednak FSB nie udało się przewidzieć, że będzie zupełnie odwrotnie – stwierdził.

Szef Stratfor podkreślił, że „nie ma znaczenia, kto znajdzie się u sterów rosyjskiej państwowej machiny”.

- Rosja będzie nadal uważała Ukrainę za „własny” kraj. Chciałbym powiedzieć, że osobowość nie ma znaczenia. Nawet jeśli Putina przejedzie samochód, interes Rosji do Ukrainie się nie zmieni. Państwo to będzie nadal próbować wywierać wpływ na wydarzenia wewnątrz Ukrainy - powiedział analityk. Słowa o przejechaniu samochodem można uznać za sugestię, że pozycja Putina w Rosji nie jest tak silna, jak się wydaje, i może dojść w przyszłości do wymiany przywódcy.

Kurs polityczny Kremla

Na antenie telewizji Hromadske Friedman zaapelował do Ukraińców, by nie wątpili w to, że nowy rosyjski prezydent czy premier zmienią kurs polityczny Kremla.

- Wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Ważne jest, by zrozumieć, że ta (agresja Federacji Rosyjskiej - red.) nie jest kaprysem Putina. Ukraina jest strefą buforową dla Rosji. Neutralność państwa ukraińskiego nie będzie korzystna zarówno dla Ukrainy, jak i Zachodu, leży za to w interesach Rosji. Ktokolwiek zostanie prezydentem, będzie tym głęboko zainteresowany - powiedział.

Stratfor jest prywatną amerykańską firmą, założoną w stanie Teksas i nazywaną „cieniem CIA”. Opracowuje analizy i raporty, także na potrzeby agend rządowych Stanów Zjednoczonych.

Jej założyciel, George Fridman jest byłym doradcą ds. bezpieczeństwa czołowych amerykańskich dowódców wojskowych.

[object Object]
Steven Seagal został obywatelem Rosji. Na nagraniu: wizyta u prezydenta Białorusi, Aleksandra Łukaszenkipresident.gov.by
wideo 2/18

Autor: tas//gak / Źródło: Hromadske.tv, liga.net, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości