TVN24 | Świat

"Wzywam do przyspieszenia procesu dotyczącego sankcji"

TVN24 | Świat

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP
Czaputowicz: Unia Europejska musi podjąć działania na rzecz wstrzymania rozwiązań siłowych
Czaputowicz: Unia Europejska musi podjąć działania na rzecz wstrzymania rozwiązań siłowychTVN24
wideo 2/21
TVN24Czaputowicz: Unia Europejska musi podjąć działania na rzecz wstrzymania rozwiązań siłowych

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał państwa członkowskie UE do przyspieszenia prac nad sankcjami personalnymi wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i stosowanie przemocy wobec protestujących na Białorusi. "Białoruskie władze muszą uwolnić więźniów politycznych i pozwolić obywatelom korzystać z prawa do wolności słowa i zgromadzeń" - napisał w mediach społecznościowych.

"Prześladowania polityczne na Białorusi, w tym zatrzymania z powodów politycznych i wygnania, muszą się skończyć. Białoruskie władze muszą uwolnić więźniów politycznych i pozwolić obywatelom korzystać z prawa do wolności słowa i zgromadzeń. Wzywam do przyspieszenia procesu dotyczącego sankcji" - napisał Charles Michel na Twitterze.

Prace nad listą osób, które miałyby zostać objęte sankcjami, trwają w Brukseli.

30-40 nazwisk może zostać objętych sankcjami

Jeden z dyplomatów powiedział, że obecnie mówi się o 30-40 nazwiskach, które mogłyby się znaleźć na liście osób objętych sankcjami. Ma być to jeszcze tematem dyskusji między przedstawicielami państw członkowskich na posiedzeniach grup roboczych.

Inne źródło unijne przekazało PAP, że w dyskusjach w grupach roboczych nie wszystkie państwa popierają dodawanie kolejnych nazwisk do listy sankcyjnej.

Autor:kb//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: