TVN24 | Świat

"Przez ruch Solidarności przypomnieliście nam o tym, że mamy moc określania swojego przeznaczenia"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
40. rocznica Porozumień Sierpniowych
40. rocznica Porozumień SierpniowychTVN24
wideo 2/4
TVN2440. rocznica Porozumień Sierpniowych

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli oświadczył w 40. Rocznicę podpisania porozumień Sierpniowych, że polska Solidarność nadal jest inspiracją dla walczących o wolność i prawa człowieka na całym świecie.

- Narodziny pierwszego związku zawodowego przyniosły nadzieję, potem ruch obywatelski Solidarność dał w 1989 r. wolność Polsce i zapoczątkował falę wielkich zmian w bloku wschodnim. Wszystko zaczęło się od wiary w zmianę i wartości niewielu, którzy byli w stanie zainspirować większość. W ten sposób zachodzą zmiany - podkreślił Sassoli w przesłaniu wideo opublikowanym na Twitterz.

Jak zaznaczył - transformacja, która doprowadziła do demokratycznej przemiany nie byłaby możliwa bez determinacji liderów, bez poświęcenia społeczeństwa, bez poszanowania zasady, aby nie używać przemocy, ale przede wszystkim bez współpracy pomiędzy społeczeństwem, kościołem, intelektualistami i pracownikami. Włoch ocenił, że zmiana narodziła się z idei solidarności, solidarności dla wszystkich i wiary, że jest ona nie tylko możliwa, ale i konieczna dla Polski i Polaków.

- Przez ruch Solidarności przypomnieliście nam o tym, że mamy moc określania swojego przeznaczenia. Składam hołd panu (Lechowi - red.) Wałęsie, który pokazał przywództwo w walce przeciwko reżimowi komunistycznemu i wykazał się determinacją w dążeniu do realizacji swoich wartości - powiedział szef PE. Wspominał wszystkich członków i aktywistów Solidarności - tych, którzy odeszli i "tych, którzy nadal przyczyniają się do demokratycznego życia Polski". - Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy liderów z odwagą, determinacją oraz silnym morale - ocenił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David SassoliEuropean Parliament/Wikimedia CC BY 2.0

Jego zdaniem "lekcja", którą ludzie Solidarności dali, będzie zawsze aktualna - jedynym sposobem rozwiązywania konfliktów jest dialog. - Chciałbym wam podziękować za tę lekcję - powiedział Sassoli. Przypomniał, że dziś wciąż wielu ludzi żyje w krajach autorytarnych, dlatego ruch Solidarności jest nieustannym źródłem inspiracji w walce o wolność i prawa człowieka.

40 lat temu, 31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych niezależnej od władz legalnej organizacji związkowej.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: European Parliament/Wikimedia CC BY 2.0