Świat

Szef ONZ zaniepokojony rakietową próbą Kima. "To prowokacja"

Świat

Sungwon Baik / VOA / WikipediaPółnocnokoreańska rakieta jeszcze na stanowisku startowym

Ban Ki Mun wyraził zaniepokojenie z powodu wystrzelenia przez Koreę Północną w sobotę trzech kierowanych pocisków krótkiego zasięgu. - To prowokacyjne działanie. Mam nadzieję, że Pjongjang powstrzyma się od kolejnych - dodał szef ONZ.

Sekretarz generalny ONZ, który przebywa z wizytą w Moskwie, nazwał wystrzelenie rakiet "prowokacyjnym działaniem". - Mam nadzieję, że Korea Północna powstrzyma się od takich działań w przyszłości - powiedział Ban Ki Mun w rozmowie z agencją Ria Novosti, cytowaną przez Reutersa.

Szef ONZ wezwał także Rosję do zwiększenia wysiłku, by przekonać Pjongjang do międzynarodowych rozmów o jego programie nuklearnym.

Próba na cześć założyciela Korei?

Korea Północna wystrzeliła w sobotę ze swego wschodniego wybrzeża trzy kierowane pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego.

W środę Korea Południowa i USA podwyższyły poziom alertu w związku z "żywotnym zagrożeniem" po sygnałach, że Korea Północna może przygotowywać kolejną próbę rakietową. Nie wyklucza się, że Pjongjang może się na to zdecydować w rocznicę urodzin (15 kwietnia) założyciela komunistycznej Korei Północnej Kim Ir Sena.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło w następstwie przeprowadzonej w lutym trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej (wcześniej w 2006 r. i 2009 r.), na co Rada Bezpieczeństwa ONZ zareagowała rozszerzeniem międzynarodowych sankcji wobec Pjongjangu.

W odpowiedzi Korea Płn. ogłosiła, że nie będzie więcej uznawała kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 r., ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Południem. Zagroziła także możliwością dokonania rakietowego uderzenia nuklearnego na USA.

Autor: rf//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sungwon Baik / VOA / Wikipedia

Tagi:
Raporty: